برج‌نوری

برج نوری (برج روشنایی):

برج نوری سازه فلزی مرتفی است که برای تامین روشنایی فضاهای باز با ابعاد بزرگ همچون زمین های ورزشی،فرودگاه ها،پارک ها،میادین بزرگ شهر،پارکینگ ها و… مورد استفاده قرار میگیرد.برج های نوری به صورت چند وجهی (8 تا 12 وجهی) و قطعات 6متری که به صورت اورلبی و یا فلنچی به یکدیگر متصل میشوند طراحی و ساخته میشوند که برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی آن از پوشش گالوانیزه و یا رنگ اپوکسی استفاده میشود.

 

انواع برج نوری:

 برج نوري متحرک                                     برج نوری استادیومی                                                         برج نوري ثابت

 

 • ابزار برج های نوری برای ایجاد روشنایی مورد نیاز، پروژکتورها هستند که تعداد و نوع آنها را عوامل مختلفی همچون وسعت منطقه هدف، تعداد و ارتفاع برج های نوری، بودجه و… تعیین می کنند. پروژکتورها به طور کلی به دو دسته پرفشار(لامپی) و LED تقسیم می شوند:

 

 

مزایا و معایب برج های نوری:

مزایا:

 • روشنایی یک منطقه وسیع با وجود اشغال فضای کم چرا که برای ایجاد روشنایی در حد و اندازه روشنایی یک برج نوری می بایست از چندین پایه چراغ استفاده کرد که قطعا فضای زیادی را اشغال خواهند کرد.
 • تعمیر و نگهداری آسان بخصوص اگر از برج نوری متحرک استفاده کنیم.
 • مقاومت بالا در برابر عوامل طبیعی همچون باد و باران و…
 • روشن کردن محیط بدون ایجاد سایه و خیرگی
 • بدلیل ایجاد کانون نوری در ارتفاع بالا برج نوری می تواند اجسام مرتفع موجود در محیط را نیز روشن گرداند
 • عمر مفید بالا

 

معایب:

برج های روشنایی عموما در فضاهای باز و بزرگ کاربرد دارند و از آنجایی که یک شعاع نوری بزرگ و دایره ای که کانون نوری آن در ارتفاع بالا قرار می گیرد ایجاد می کنند در مناطقی همچون بوستان ها که موانعی نظیردرخت ها وجود دارند ایجاد سایه می شود به همین خاطرمی بایست از سازه های مکمل مانند پایه های پارکی در کنار برج های روشنایی استفاده کرد.

 

عوامل موثر در طراحی :

 • سرعت باد در منطقه
 • ساختار زمین و جنس خاک
 • مقاوت در برابر سیل و دیگر بلایای طبیعی
 • رعایت استانداردهای ملی و بین المللی
 • مساحت و خصوصیات فیزیکی محل پروژه
 • مقدار شار نوری مورد نیاز
 • نوع پروژکتور مورد استفاده

 

ساختار:

برج های روشنایی از فولاد ST37 ساخته می شوند که برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی آن از پوشش گالوانیزه و یا رنگ اپوکسی استفاده می شود که پوشش گالوانیزه عمر بیشتر و مقاوت بیشتری را ایجاد می کند. قطر ورق فولاد و نیز قطر داخلی برج نوری بسته به ارتفاع برج، تعداد پرژکتورها و شرایط جوی منطقه با محاسبات فنی تعیین می گردد. برج های نوری را به صورت قطعات 6 متری می سازند تا جابجایی آنها امکان پذیر باشد و سپس در محل پروژه به صورت اورلبی و یا فلنجی این قطعات به یکدیگر متصل می شوند.

 

 • برج های روشنایی ساخت شرکت سما تابان کاملا منطبق براستانداردهای ملی(شماره 6572) و استانداردهای بین المللی (EN، ASTM، ISO) می باشد که همین امر موجب تولید محصولی ایمن، با کیفیت و کارایی فوق العاده شده است که اعتماد کارفرمایان و پیمانکاران حوزه روشنایی را برای ما به دنبال داشته است.

 

نمونه ای از برج های نوری ساخت سما تابان:

 

طراحی بیس پلیت و لچکی در برج نوری:

بیس پلیت مهمترین و حساس ترین قسمت برج نوری است. در واقع نقطه ای است که برج به وسیله آن بر پا می شود اگر ابعاد و ضخامت ان متناسب و دقیق در نظر گرفته نشود یا ضعفی در جوشکاری آن وجود داشته باشد ممکن است منجر به وقوع حوادث ناگوار گردد. ابعاد بیس پلیت براساس ابعاد دهانه پایینی برج محاسبه می شود یعنی هرچه دهانه پایینی بزرگتر باشد بیس پلیت هم شعاع بیتری خواهد داشت وبالعکس. ضخامت بیس پلیت هم براساس وزن برج تعیین می شود یعنی هرچه برج دارای ارتفاع بیشتر، ضخامت ورق بالاتر و در نهایت وزن بیشتری دارد باید بیس پلیت با ضخیم تری برای آن در نظر گرفت. لچکی نیز به همین صورت طراحی می شود لچکی در واقع تکه های مثلثی شکل است که از یک ضلع به بیس پلیت و از یک ضلع دیگر به بدنه برج جوشکاری می شود تا اتصال بدنه به بیس پلیت تقویت شود و برج در برابر فشارها و تنش های متناوب تحمل بیشتری داسته باشد.

 

گالوانیزه چیست؟

گالوانیزاسیون به فرآیندی گفته می شود که طی آن آهن و یا فولاد دارای خاصیت ضد زنگ زدگی و ضد خوردگی می شود.این فرآیند به یکی از رو روش گالوانیزه گرم و یا گالولنیزه سرد صورت می گیرد. گالوانیزه گرم نسبت به گالوانیزه سرد از مزایای بیشترهمچون ضخیم بودن لایه محافظ، مقاومت ببشتر در برابر خوردگی و زنگ زدگی و نیز سادگی و راحتی در فرآیند گالوانیزاسیون برخوردار است به همین جهت در پوشش پایه ها و دکل ها ترجیح داده می شود.

گالوانیزاسون گرم: در این روش فلز مورد نظربه صورت غوطه ور در مخزن مذاب با دمای 460 درجه سانتی گراد قرار می گیرد به این صورت که ابتدا مخزن روی (ZN) مذاب که دمای حدود 460 درجه سانتی گراد دارد آماده می شود و سپس فلز مورد نظر درون این مخزن قرار داده می شود و با غوطه ور شدن آن در این مخزن واکنش های شیمیایی بین فولاد و روی شروع می شود طی این واکنش ها چندین لایه متشکل از ترکیب آهن و روی تشکیل می گردد و پس از خارج کردن آن در اثر واکنش لایه روی با اکسیژن یک پوشش آلیاژی محافظ را ایجاد می کند.

 

ساخت سازه های روشنایی و ترافیکی به صورت چند قطعه انجام می گیرد که دلیل آن سهولت در حمل و نقل و افزایش ضریب ایمنی است اتصال این قطعات بسته به شرایط به یکی از دو حالت زیر صورت می گیرد:

 • اتصال فلنجی: در این روش به هر قطعه از سازه یک فلنج جوش داده می شود و این دو فلنج از قسمت Flange face روبروی یکدیگر قرار می گیرند و توسط پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند.
 • اتصال اورلبی: در این روش به ترتیب از پایین به بالا بخش بالایی قطعه اول داخل بخش پایینی قطعه دوم می شود که برای انجام این کار از تیفور استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *