برج نوري

برج نوری

برج نوری سازه فلزی مرتفعی است که برای تامین روشنایی فضاهای باز و وسیع مانند پارک ها،میادین بزرگ شهری،مجتمع های بزرگ صنعتی و مسکونی،فرودگاه ها،ورزشگاه ها و … مورد استفاده قرار میگیرد.این سازه ها به صورت چند وجهی (8تا12وجهی) و قطعات 6متری که به صورت اورلبی و یا فلنچی به یکدیگر متصل میشوند طراحی و ساخته میشوند که برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی آن از پوشش گالوانیزه و یا رنگ اپوکسی استفاده میشود.قیمت برج نوری بسته به ابعاد،جنس بدنه و پوشش آن تعیین میگردد بدیهی است که استفاده از متریال با کیفیت و ساخت سازه براساس استانداردها باعث افزایش قیمت برج نوری خواهد شد لذا ضروری است برای انتخاب برج مدنظر حتما با شرکت های معتبر در این حوزه مشورت گردد.نصب برج نوری نیز بسیار با اهمیت است چرا که نصب غیر اصولی برج نوری میتواند مخاطرات جبران ناپذیری بدنبال داشته باشد. این محصول به سه دسته کلی تقسیم میشود:

برج نوری متحرک

برج نوری استادیومی

برج نوری ثابت

ساختار:

بدنه این محصول از فولاد ST37 ساخته ميشودکه براي جلوگيري از زنگ زدگي و خوردگي آن از پوشش گالوانيزه و يا رنگ اپوکسي استفاده مي شود که پوشش گالوانيزه عمر و مقاومت بيشتري را ايجاد ميکند. قطر ورق فولاد و نيز قطر داخلي برج نوري بسته به ارتفاع برج، تعداد پروژکتورها و شرايط جوي منطقه با محاسبات فني تعيين ميگردد. برج هاي نوري را به صورت قطعات 6 متري ميسازند تا جابجايي آنها به آساني صورت گيرد و سپس در محل پروژه به صورت اورلبي و فلنجي اين قطعات به يکديگر متصل ميگردند.نکته مهمی که میبایست حتما به آن توجه شود این است که استفاده از فولاد استاندارد و نیز پوشش با کیفیت طبیعتا باعث افزایش قیمت برج نوری خواهد شد اما توصیه همیشگی ما به مشتریان عزیز انتخاب یک سازه با کیفیت میباشد چرا که انتخاب یک سازه غیر استاندارد علاوه بر اتلاف هزینه میتواند منجر به بروز اتفاقات ناگوار گردد.

برج نوری

 • ابزار برج هاي نوري براي ايجاد روشنايي مورد نياز، پروژکتورها هستند که تعداد و نوع آنها را عوامل مختلفي همچون وسعت منطقه هدف، تعداد و ارتفاع برج هاي نوري، بودجه و… تعيين ميکنند. پروژکتورها به دو دسته فشاري(لامپي) و LED تقسيم ميشوند:

               

 

پروژکتور مناسب برای برج نوری:

جهت انتخاب پروژکتور مناسب برای برج نوری خود میتوانید از مقاله تهیه شده توسط متخصصان سما تابان استفاده کنید:پروژکتورها

 

برج نوری

مزایا :

 • روشنايي يک منطقه وسيع با وجود اشغال فضاي کم، چرا که براي ايجاد روشنايي در حد و اندازه روشنايي يک برج نوري ميبايست از چندين پايه چراغ پارکي و خياباني استفاده نمود که قطعا فضاي زيادي را اشغال خواهند نمود.
 • تعمير و نگهداري آسان بخصوص در صورت استفاده از برج نوري متحرک
 • مقاومت بالا در برابر عواملي همچون باد،باران و…
 • روشن کردن محيط بدون ايجاد سايه و خيره گي
 • بدليل ايجاد کانون نوري در ارتفاع بالا برج نوري مي تواند اجسام مرتفع موجود در محيط را نيز روشن گرداند.
 • عمر مفيد بالا

معايب:

این محصول عموما در فضاهاي وسيع و باز کاربرد دارند و از آنجايي که يک شعاع نوري دايره اي و بزرگ که کانون نوري آن در ارتفاع بالا قرار ميگيرد ايجاد ميکنند در مناطقي همچون بوستان ها که موانعي نظير درخت ها وجود دارند ايجاد سايه ميشود به همين خاطر ميباست از سازه هاي مکمل همچون پايه هاي پارکي و خياباني در کنار برج هاي نوري بهره گرفت.

عوامل موثر بر طراحي :

1.سرعت باد در منطقه

2.ساختار زمين و جنس خاک

3.مقاومت در برابر سيل و ديگر بلاياي طبيعي

4.رعايت استانداردهاي ملي و بين المللي

5.مساحت و خصوصيات فيزيکي محل پروژه

6.مقدار شار نوري مورد نياز

7.نوع پروژکتور مورد استفاده

برج نوری ساخت شرکت سما تابان کاملا منطبق بر استانداردهاي ملي (شماره6572) و استانداردهاي بين المللي (EM،ASTM،ISO) ميباشد که همين منجر به توليد محصولاتي ايمن، با کيفيت و کارايي فوق العاده شده است که اعتماد کارفرمايان و پيمانکاران حوزه روشنايي را براي ما بدنبال داشته است.

نمونه های برج نوری تولیدی سما تابان:

برج نوری دکوراتیو:

این محصول در واقع زیر شاخه پایه های دکوراتیو میباشد که در بخش پایه های دکوراتیو موجود در سایت (پایه چراغ دکوراتیو) اطلاعات بیشتری از آنها کسب کنید.این مدل از برج نوری در واقع حاصل زیباسازی برج های نوری با بهره گیری از قطعات آلومینیومی میباشد:

انواع برج نوری براساس سبد نگهدارنده پروژکتور(هد):

برج نوری متحرک به گونه ای طراحی میشود که هد (نگهدارنده پروژکتورها) با استفاده از سیم بکسل قابلیت حرکت در امتداد بدنه سازه را دارا میباشد که این مزیت تعمیر و نگهداری آنها را آسان میسازد به همین خاطر این محصول بیشتر از سایر مدل ها مورد توجه کارفرمایان قرار میگیرد.این سازه بسته به سیستم جابجایی هد به دو دسته کلی تقسیم میشود:

 • دستي: اين مدل بيشتر براي برج هاي نوري  متحرک با ارتفاع کمتر و تعداد پرژکتورهاي کم استفاده مي شود. در اين نوع برج نوري هد به صورت دستي به وسيله وينچ و يا هندل که در پايين برج و داخل دريچه دسترسي تعبيه شده است جابجا مي شود.
 • برقي:اين مدل بيشتر براي برج هاي نوري با ارتفاع زياد و تعداد پرژکتورهاي زياد استفاده مي شود. در اين نوع برج نوري هد به وسيله يک الکتروموتور و گيربکس جابجا مي شود. اتصال بين هد و گيربکس بوسيله يک سيم بکسل ضخيم برقرار ميشود و بوسيله کليدي که روي تابلو برق و داخل دريچه دسترسي تعبيه شده جابجايي هد صورت مي گيرد.

در این محصول يکي از مهمترين نکات استفاده از سيستم پاراشوت براي جلوگيري از سقوط برح نوري در صورت پاره شدن سيم بکسل نگهدارنده سبد پروژکتور است که شرکت سما تابان تمامي برج هاي نوري متحرک خود را به اين سيستم مجهز ميگرداند.

 

برج نوری ثابت:در اين برج نوري بر خلاف برج نوري متحرک هد برج قابليت جابجايي ندارد اين نوع برج نوري نيز داراي دو مدل ميباشد:

 • برج نوري نردبان دار: در اين مدل از يک نردبان مخصوص همراه با حافظ جان براي دسترسي به پرژکتورها استفاده مي شود.
 • برج نوري بدون نردبان: در اين مدل جهت دسترسي به پرژکتورها مي بايست از بالابر استفاده نمود.

سیستم قفل ضد سقوط(پاراشوت):

این سیستم در برج های نوری متحرک کاربرد دارد و از سقوط ناگهانی هد نگهدارنده پروژکتورها جلوگیری میکند. این سیستم در بالای هد نگهدارنده پروژکتورها نصب میشود که این امر باعث میشود که فشار وزن هد و متعلقات آن روی قفل ها متمرکز شود و از خستگی ناشی از فشارهای وارده بر سیم بکسل به صور کلی جلوگیری شود.با وجود این سیستم اگر تمامی سیم بکسل ها قطع گردد هد برج سقوط نمیکند.

 

عوامل موثر بر قیمت برج نوری:

 • ابعاد:با افزایش ارتفاع برج نوری، ضخامت ورق بدنه و نیز دهانه پایینی و بالایی سازه نیز افزایش میابد که این امر تاثیر اصلی را در تعیین قیمت سازه دارد.
 • مشخصات بیس پلیت:باافزایش ضخامت و شعاع بیس پلیت و نیز تعداد لچکی ها قیمت آن نیز افزایش میابد.
 • پوشش بدنه:استفاده از پوشش گالوانیزه نسبت به پوشش الکترواستاتیک قیمت بیشتری دارد از طرفی هر مقدار ضخامت گالوانیزه بیشتر باشد قیمت نهایی برج نوری نیز بیشتر خواهد بود.
 • مشخصات تابلو برق:اگر برج نوری مجهز به تابلو برق باشد بسته به کیفیت تجهیزات تابلو برق قیمت نهایی سازه میتواند متغییر باشد.

ارتفاع و تعداد برج نوری را  چگونه انتخاب کنیم؟چه تعداد پروژکتور با چه توانی نیز داریم؟

یکی از اصلی ترین سوالاتی که مشتریان عزیز از ما دارند این میباشد که اصولا برای تامین روشنایی محیط مد نظر خود به چه تعداد برج نوری و چه ارتفاعی و نیز چه تعداد پروژکتور با چه توانی نیاز داریم؟برای پاسخ به این سوالات به نکاتی اشاره خواهیم نمود:

 • وسعت منطقه هدف:طبیعی است هر چه وسعت منطقه ای که هدف ما تامین روشنایی آن میباشد بزرگتر باشد میبایست از تعداد برج های نوری بیشتر با ارتفاع بیشتر استفاده کنیم.گاها میتوان با استفاده از برج نوری با ارتفاع زیاد تعداد برج نوری را کاهش داد که البته این در مواردی است که به دلیل شرایط محیطی محدودیت در تعداد برج نوری ایجاد میشود از طرفی این نکته را نیز باید در نظر داشت که تعداد بالای برج نوری میتواند ظاهر محیط را مخدوش سازد و از سوی دیگر محیط زیادی را اشغال سازد بنابراین وسعت محیط هدف بسیار با اهمیت میباشد.
 • وجود موانع:نکته ای که در مورد برج نوری وجود دارد این میباشد که کانون نوری این سازه روشنایی در ارتفاع بالا تشکیل میشود به  همین جهت وجود موانع طبیعی و غیر طبیعی (پوشش گیاهی،سازه های محیطی و…) میتواند باعث ایجاد سایه شده و کیفیت نور را در نهایت کاهش دهد به همین دلیل ممکن است نیاز به کاهش ارتفاع برج و یا در موارد افزایش تعداد آن شد.
 • شرایط اطراف محیط هدف:نکته ای که میبایست مجدد به آن اشاره کرد این میباشد که کانون نوری ایجاد شده توسط این سازه در ارتفاع بالا میباشد به همین خاطر اثر نوری آن میتواند برای ساختمان های اطرف که در خارج محیط هدف قرار دارند باعث ایجاد مزاحمت شود لذا میبایست از برج نوری با ارتفاع کم استفاده نمود.
 • پروژکتورها:برای تعیین این نکته ابتدا به تعریف چند اصطلاح در مورد پروژکتورها میپردازیم.لومن واحد اندازه گیری مقدار نور یک منبع نور است. یک لوکس شدت نور، معادل یک لومن نور است که به یک متر مربع از سطح می تابد. پس اگر ۱۰۰۰ لومن نور بر روی یک متر مربع تابیده شود شدت روشنایی ۱۰۰۰ لوکس بدست می دهد. و اگر همان ۱۰۰۰ لومن بر روی ۱۰ متر مربع تابانده شود شدت روشنایی ۱۰۰ لوکس خواهد شد..پس روشن نمودن یک فضای بزرگتر با یک مقدار مشخص لوکس، به تعداد بیشتری منابع نور نیاز خواهد داشت.مثلا یک پروژکتور 150 وات با شار خروجی 18000 لومن برای تابش به فضای 10 متر مربع حدود 1800 لوکس نور می دهد ولی برای فضای 100 متر مربعی استفاده شود تنها 180 لوکس شدت نور ایجاد می کند. 60 لوکس شدت روشنایی حداقل نور قابل قبول از نظر استاندارد های بین المللی برای محیط عمومی خارج ساختمان می باشد. لذا  برای تامین روشنایی منطقه هدف را باید معیار های بالا را در نظر گرفت. که با افزایش تعداد سازه (کاهش فاصله بین دو برج) بیشتری بدست آورد. یا اگر هدف کاهش تعداد سازه ها باشد میتوان ازپروژکتور با لوکس بالا استفاده کرد البته این مسئله را باید در نظر داشت که چراغ با نوردهی بالا در ارتفاع پایین خیرگی ایجاد میکند لذا باید ارتفاع برج ها را افزایش داد.

در انتها میبایست به این نکته اشاره کرد که انتخاب برج نوری مناسب و تعداد دقیق آن و نیز پروژکتور مناسب برای آن نیاز به تخصص و تجربه کافی دارد تا بتوان بهترین طرح با کمترین هزینه را تعیین نمود.لذا پیشنهاد میشود که برای تعیین طرح روشنایی منطقه هدف حتما از متخصصان شرکت های معتبر بهره بگیرید.

فونداسیون مناسب برای نصب برج نوری:

فونداسیون در واقع نگهدارنده برج نوری میباشد به همین خاطر انتخاب یک فونداسیون مناسب که توسط افراد متخصص و براساس استاندارد های فنی تعیین شده باشد بسیار با اهمیت است.مشخصات فنی فونداسیون (ابعاد بولت،ابعاد و عیار بتن) بر اساس میانگین سرعت باد در منطقه، وزن سازه و…تعیین میگردد.نکته دیگر در مورد فونداسیون برج نوری اتخاب فونداسیون پیش ساخته و یا فونداسیون در محل میباشد که برای انتخاب بین این دو توصیه میشود از مقاله ای که توسط متخخصان سما تابان تهیه شده است مراجعه فرمایید استفاده از فونداسيون پيش ساخته و يا ساخت فونداسيون در محل؟

 

نصب برج نوری:

نصب و راه اندازي تجهيزات روشنايي(برج نوري،پايه چراغ) و تجهيزات ترافيکي(چراغ راهنمايي و متعلقات) نياز به تخصص و تجربه کافي دارد زيرا اگر نکات لازم در اجراي آنها به خوبي لحاظ نشود در درجه اول مي تواند منجر به حوادث ناگوار شود. در درجه بعدي منجر به ارائه يک پروژه ناقص و به دنبال آن عدم دستيابي به اهداف مورد نظر و نيز اتلاف منابع مالي شود لذا نصب و راه اندازي اين تجهيزات نيز همچون ساخت میبایست به افراد متخصص سپرده شود تا نتايج مطلوب حاصل گردد.

در بحث روشنايي ابتدا با توجه به شرايط محيط،نیاز مشتری و نیز بودجه، طرح کلی تعیین میگردد.در طرح کلي تعداد و نوع پايه (برج نوري و يا پايه چراغ و يا هر دو)، ابعاد و مشخصات فني پايه ،مشخصات فنی فونداسیون پایه ها، نحوه چیدمان پایه،مشخصات فنی پروژکتورها و یا چراغها و نیز مشیخصات کابل و نقسه کابل کشی تعیین میگردد.و سپس فرایند اجرای پروژه شروع میگردد:

•  اجراي فونداسيون
• کابل کشي
• اسمبل و نصب سازه فلزي(برج نوري،پايه چراغ)
• نصب پرژکتورها و چراغ ها
• کابل کشي داخلي
• راه اندازي و تست
• آموزش به نيروهاي مشتري جهت بهره برداري صحيح از محصول

 

طراحی بیس پلیت و لچکی :

بیس پلیت یا صفحه ستون در واقع قسمتی از برج روشنایی است که سازه به وسیله آن برپا میشود به همین خاطر اگر ابعاد و شخامت آن به درستی انتخاب نگردد و یا ضعفی در جوشکاری آن وجود داشته باشد ممکن است منجر به وقوع حوادث ناگوار گردد.ابعاد بیس پلیت براساس ابعاد دهانه پایینی برج روشنایی محاسبه میشود یعنی هرچه دهانه پایینی برج روشنایی بزرگتر باشد بیس پلیت هم شعاع بیشتری خواهد داست و بالعکس.ضخامت بیس پلیت هم براساس وزن برج نوری تعیین میگردد یعنی هرچه سازه دارای ارتفاع بیشتر،ضخامت ورق بیشتر باشد در نهایت وزن بیشتری دارد لذا میبایست بیس پلیت با ضخامت بیشتری طراحی نمود.لچکی نیز به همین صورت طراحی میشود لچکی در واقع تکه های مثلثی شکل است که از یک ضلع به بیس پلیت و از ضلع دیگر به بدنه سازه جوشکاری میشود تا اتصال بیس پلیت به بدنه تقویت شده و برج روشنایی در برابر فشارها و تنش های متناوب تحمل بیشتری داشته باشد.

 

ساخت سازه های روشنایی و ترافیکی به صورت چند قطعه انجام می گیرد که دلیل آن سهولت در حمل و نقل و افزایش ضریب ایمنی است اتصال این قطعات بسته به شرایط به یکی از دو حالت زیر صورت می گیرد:

 • اتصال فلنجی: در این روش به هر قطعه از سازه یک فلنج جوش داده می شود و این دو فلنج از قسمت Flange face روبروی یکدیگر قرار می گیرند و توسط پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند.
 • اتصال اورلبی: در این روش به ترتیب از پایین به بالا بخش بالایی قطعه اول داخل بخش پایینی قطعه دوم می شود که برای انجام این کار از تیفور استفاده می شود.

گالوانیزه چیست؟

گالوانیزاسیون به فرآیندی گفته می شود که طی آن آهن و یا فولاد دارای خاصیت ضد زنگ زدگی و ضد خوردگی می شود.این فرآیند به یکی از رو روش گالوانیزه گرم و یا گالولنیزه سرد صورت می گیرد. گالوانیزه گرم نسبت به گالوانیزه سرد از مزایای بیشترهمچون ضخیم بودن لایه محافظ، مقاومت ببشتر در برابر خوردگی و زنگ زدگی و نیز سادگی و راحتی در فرآیند گالوانیزاسیون برخوردار است به همین جهت در پوشش پایه ها و دکل ها ترجیح داده می شود.

گالوانیزاسون گرم: در این روش فلز مورد نظربه صورت غوطه ور در مخزن مذاب با دمای 460 درجه سانتی گراد قرار می گیرد به این صورت که ابتدا مخزن روی (ZN) مذاب که دمای حدود 460 درجه سانتی گراد دارد آماده می شود و سپس فلز مورد نظر درون این مخزن قرار داده می شود و با غوطه ور شدن آن در این مخزن واکنش های شیمیایی بین فولاد و روی شروع می شود طی این واکنش ها چندین لایه متشکل از ترکیب آهن و روی تشکیل می گردد و پس از خارج کردن آن در اثر واکنش لایه روی با اکسیژن یک پوشش آلیاژی محافظ را ایجاد می کند.

 

 

 

 

با ما همراه باشید:

https://www.aparat.com/v/CHfQ1

https://talartozi.com/view/post:162836

https://www.istgah.com/firekeys/key_5009826/page_1/2648718.html

 

برج نوري ثابت

 برج نوري متحرک

برج نوري استاديومي

 

 

7 thoughts on “ برج نوري

 1. علی says:

  سلام و درود واقعا که برج نوری شما معرکه بود من کمال تشکر از شما دارم که برج نوری با کیفیت و خوب و گارانتی و از همه مهمتر اخلاق خوب پروژه ما رو انجام دادید با تشکر

 2. Pingback: برج نوری – پنجره زمستان…

 3. Pingback: برج نوری – آرمان و هدف

 4. Pingback: برج نوری – hamkelasy3

 5. Pingback: برج نوری – ««« دلتنگـــــــــــی »»»

 6. Pingback: برج نوری – بهانه ی خوبش….

 7. Pingback: طراحي بيس پليت و لچکي در برج نوري - سما تابان گستر

Comments are closed.