برج نوري

برج نوری سازه فلزی مرتفعی است که برای تامین روشنایی فضاهای باز و وسیع مانند پارک ها،میادین بزرگ شهری،مجتمع های بزرگ صنعتی و مسکونی،فرودگاه ها،ورزشگاه ها و … مورد استفاده قرار میگیرد.این سازه ها به صورت چند وجهی (8تا12وجهی) و قطعات 6متری که به صورت اورلبی و یا فلنچی به یکدیگر متصل میشوند طراحی و ساخته میشوند که برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی آن از پوشش گالوانیزه و یا رنگ اپوکسی استفاده میشود.قیمت برج نوری بسته به ابعاد،جنس بدنه و پوشش آن تعیین میگردد بدیهی است که استفاده از متریال با کیفیت و ساخت سازه براساس استانداردها باعث افزایش قیمت برج نوری خواهد شد لذا ضروری است برای انتخاب برج مدنظر حتما با شرکت های معتبر در این حوزه مشورت گردد.نصب برج نوری نیز بسیار با اهمیت است چرا که نصب غیر اصولی برج نوری میتواند مخاطرات جبران ناپذیری بدنبال داشته باشد. این محصول به سه دسته کلی تقسیم میشود:

برج نوری متحرک

برج نوری استادیومی

برج نوری ثابت

 

 

 • ابزار برج هاي نوري براي ايجاد روشنايي مورد نياز، پروژکتورها هستند که تعداد و نوع آنها را عوامل مختلفي همچون وسعت منطقه هدف، تعداد و ارتفاع برج هاي نوري، بودجه و… تعيين ميکنند. پروژکتورها به دو دسته فشاري(لامپي) و LED تقسيم ميشوند:

               

 

پروژکتور مناسب برای برج نوری:

برای انتخاب پروژکتور مناسب برای برج نوری خود میتواند از مقاله تهیه شده توسط متخصصان سما تابان استفاده کنید:پروژکتورها

 

مزایا :

 • روشنايي يک منطقه وسيع با وجود اشغال فضاي کم، چرا که براي ايجاد روشنايي در حد و اندازه روشنايي يک برج نوري ميبايست از چندين پايه چراغ پارکي و خياباني استفاده نمود که قطعا فضاي زيادي را اشغال خواهند نمود.
 • تعمير و نگهداري آسان بخصوص در صورت استفاده از برج نوري متحرک
 • مقاومت بالا در برابر عواملي همچون باد،باران و…
 • روشن کردن محيط بدون ايجاد سايه و خيره گي
 • بدليل ايجاد کانون نوري در ارتفاع بالا برج نوري مي تواند اجسام مرتفع موجود در محيط را نيز روشن گرداند.
 • عمر مفيد بالا

 

معايب:

این محصول عموما در فضاهاي وسيع و باز کاربرد دارند و از آنجايي که يک شعاع نوري دايره اي و بزرگ که کانون نوري آن در ارتفاع بالا قرار ميگيرد ايجاد ميکنند در مناطقي همچون بوستان ها که موانعي نظير درخت ها وجود دارند ايجاد سايه ميشود به همين خاطر ميباست از سازه هاي مکمل همچون پايه هاي پارکي و خياباني در کنار برج هاي نوري بهره گرفت.

 

عوامل موثر بر طراحي :

1.سرعت باد در منطقه

2.ساختار زمين و جنس خاک

3.مقاومت در برابر سيل و ديگر بلاياي طبيعي

4.رعايت استانداردهاي ملي و بين المللي

5.مساحت و خصوصيات فيزيکي محل پروژه

6.مقدار شار نوري مورد نياز

7.نوع پروژکتور مورد استفاده

 

ساختار:

بدنه این محصول از فولاد ST37 ساخته ميشودکه براي جلوگيري از زنگ زدگي و خوردگي آن از پوشش گالوانيزه و يا رنگ اپوکسي استفاده مي شود که پوشش گالوانيزه عمر و مقاومت بيشتري را ايجاد ميکند. قطر ورق فولاد و نيز قطر داخلي برج نوري بسته به ارتفاع برج، تعداد پروژکتورها و شرايط جوي منطقه با محاسبات فني تعيين ميگردد. برج هاي نوري را به صورت قطعات 6 متري ميسازند تا جابجايي آنها به آساني صورت گيرد و سپس در محل پروژه به صورت اورلبي و فلنجي اين قطعات به يکديگر متصل ميگردند.نکته مهمی که میبایست حتما به آن توجه شود این است که استفاده از فولاد استاندارد و نیز پوشش با کیفیت طبیعتا باعث افزایش قیمت برج نوری خواهد شد اما توصیه همیشگی ما به مشتریان عزیز انتخاب یک سازه با کیفیت میباشد چرا که انتخاب یک سازه غیر استاندارد علاوه بر اتلاف هزینه میتواند منجر به بروز اتفاقات ناگوار گردد.

 

برج نوری ساخت شرکت سما تابان کاملا منطبق بر استانداردهاي ملي (شماره6572) و استانداردهاي بين المللي (EM،ASTM،ISO) ميباشد که همين منجر به توليد محصولاتي ايمن، با کيفيت و کارايي فوق العاده شده است که اعتماد کارفرمايان و پيمانکاران حوزه روشنايي را براي ما بدنبال داشته است.

 

نمونه های تولیدی سما تابان:

 

نصب برج نوری:

نصب و راه اندازي تجهيزات روشنايي(برج نوري،پايه چراغ) و تجهيزات ترافيکي(چراغ راهنمايي و متعلقات) نياز به تخصص و تجربه کافي دارد زيرا اگر نکات لازم در اجراي آنها به خوبي لحاظ نشود در درجه اول مي تواند منجر به حوادث ناگوار شود. در درجه بعدي منجر به ارائه يک پروژه ناقص و به دنبال آن عدم دستيابي به اهداف مورد نظر و نيز اتلاف منابع مالي شود لذا نصب و راه اندازي اين تجهيزات نيز همچون ساخت میبایست به افراد متخصص سپرده شود تا نتايج مطلوب حاصل گردد.

در بحث روشنايي ابتدا با توجه به شرايط محيط،نیاز مشتری و نیز بودجه، طرح کلی تعیین میگردد.در طرح کلي تعداد و نوع پايه (برج نوري و يا پايه چراغ و يا هر دو)، ابعاد و مشخصات فني پايه ،مشخصات فنی فونداسیون پایه ها، نحوه چیدمان پایه،مشخصات فنی پروژکتورها و یا چراغها و نیز مشیخصات کابل و نقسه کابل کشی تعیین میگردد.و سپس فرایند اجرای پروژه شروع میگردد:

•  اجراي فونداسيون
• کابل کشي
• اسمبل و نصب سازه فلزي(برج نوري،پايه چراغ)
• نصب پرژکتورها و چراغ ها
• کابل کشي داخلي
• راه اندازي و تست
• آموزش به نيروهاي مشتري جهت بهره برداري صحيح از محصول

 

طراحی بیس پلیت و لچکی :

بیس پلیت یا صفحه ستون در واقع قسمتی از برج روشنایی است که سازه به وسیله آن برپا میشود به همین خاطر اگر ابعاد و شخامت آن به درستی انتخاب نگردد و یا ضعفی در جوشکاری آن وجود داشته باشد ممکن است منجر به وقوع حوادث ناگوار گردد.ابعاد بیس پلیت براساس ابعاد دهانه پایینی برج روشنایی محاسبه میشود یعنی هرچه دهانه پایینی برج روشنایی بزرگتر باشد بیس پلیت هم شعاع بیشتری خواهد داست و بالعکس.ضخامت بیس پلیت هم براساس وزن برج نوری تعیین میگردد یعنی هرچه سازه دارای ارتفاع بیشتر،ضخامت ورق بیشتر باشد در نهایت وزن بیشتری دارد لذا میبایست بیس پلیت با ضخامت بیشتری طراحی نمود.لچکی نیز به همین صورت طراحی میشود لچکی در واقع تکه های مثلثی شکل است که از یک ضلع به بیس پلیت و از ضلع دیگر به بدنه سازه جوشکاری میشود تا اتصال بیس پلیت به بدنه تقویت شده و برج روشنایی در برابر فشارها و تنش های متناوب تحمل بیشتری داشته باشد.

 

 

ساخت سازه های روشنایی و ترافیکی به صورت چند قطعه انجام می گیرد که دلیل آن سهولت در حمل و نقل و افزایش ضریب ایمنی است اتصال این قطعات بسته به شرایط به یکی از دو حالت زیر صورت می گیرد:

 • اتصال فلنجی: در این روش به هر قطعه از سازه یک فلنج جوش داده می شود و این دو فلنج از قسمت Flange face روبروی یکدیگر قرار می گیرند و توسط پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند.
 • اتصال اورلبی: در این روش به ترتیب از پایین به بالا بخش بالایی قطعه اول داخل بخش پایینی قطعه دوم می شود که برای انجام این کار از تیفور استفاده می شود.

گالوانیزه چیست؟

گالوانیزاسیون به فرآیندی گفته می شود که طی آن آهن و یا فولاد دارای خاصیت ضد زنگ زدگی و ضد خوردگی می شود.این فرآیند به یکی از رو روش گالوانیزه گرم و یا گالولنیزه سرد صورت می گیرد. گالوانیزه گرم نسبت به گالوانیزه سرد از مزایای بیشترهمچون ضخیم بودن لایه محافظ، مقاومت ببشتر در برابر خوردگی و زنگ زدگی و نیز سادگی و راحتی در فرآیند گالوانیزاسیون برخوردار است به همین جهت در پوشش پایه ها و دکل ها ترجیح داده می شود.

گالوانیزاسون گرم: در این روش فلز مورد نظربه صورت غوطه ور در مخزن مذاب با دمای 460 درجه سانتی گراد قرار می گیرد به این صورت که ابتدا مخزن روی (ZN) مذاب که دمای حدود 460 درجه سانتی گراد دارد آماده می شود و سپس فلز مورد نظر درون این مخزن قرار داده می شود و با غوطه ور شدن آن در این مخزن واکنش های شیمیایی بین فولاد و روی شروع می شود طی این واکنش ها چندین لایه متشکل از ترکیب آهن و روی تشکیل می گردد و پس از خارج کردن آن در اثر واکنش لایه روی با اکسیژن یک پوشش آلیاژی محافظ را ایجاد می کند.

 

 

 

 

 

برج نوري ثابت

 برج نوري متحرک

برج نوري استاديومي

 

 

2 thoughts on “ برج نوري

 1. علی says:

  سلام و درود واقعا که برج نوری شما معرکه بود من کمال تشکر از شما دارم که برج نوری با کیفیت و خوب و گارانتی و از همه مهمتر اخلاق خوب پروژه ما رو انجام دادید با تشکر

 2. Pingback: طراحي بيس پليت و لچکي در برج نوري - سما تابان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *