برج نوري

برج نوری1

 

 

 

برج نوري سازه فلزي مرتفعي است که براي تامين روشنايي فضاهاي باز با ابعاد بزرگ همچون زمين هاي ورزشي، فرودگاهها، پارک ها، ميادين بزرگ شهري، پارکينگ ها و… مورد استفاده قرار ميگيرد. برج هاي نوري به صورت چند وجهي (8 تا 12 وجهي) و قطعات 6 متري که به صورت اورلبي و يا فلنجي به يکديگر متصل ميشوند طراحي و ساخته ميشوند. براي جلوگيري از زنگ زدگي و خوردگي برج نوري از پوشش گالوانيزه و رنگ اپوکسي استفاده ميشود. برج هاي نوري به سه دسته متحرک، ثابت و استاديومي تقسيم ميشود:

 

 

 

  • ابزار برج هاي نوري براي ايجاد روشنايي مورد نياز، پروژکتورها هستند که تعداد و نوع آنها را عوامل مختلفي همچون وسعت منطقه هدف، تعداد و ارتفاع برج هاي نوري، بودجه و… تعيين ميکنند. پروژکتورها به دو دسته فشاري(لامپي) و LED تقسيم ميشوند:

 

 

مزايا و معايب برج هاي نوري:

مزايا:

1.روشنايي يک منطقه وسيع با وجود اشغال فضاي کم، چرا که براي ايجاد روشنايي در حد و اندازه روشنايي يک برج نوري ميبايست از چندين پايه چراغ پارکي و خياباني استفاده نمود که قطعا فضاي زيادي را اشغال خواهند نمود.

2.تعمير و نگهداري آسان بخصوص در صورت استفاده از برج نوري متحرک

3.مقاومت بالا در برابر عواملي همچون باد،باران و…

4.روشن کردن محيط بدون ايجاد سايه و خيره گي

5.بدليل ايجاد کانون نوري در ارتفاع بالا برج نوري مي تواند اجسام مرتفع موجود در محيط را نيز روشن گرداند.

6.عمر مفيد بالا

 

معايب:

برج هاي نوري عموما در فضاهاي وسيع و باز کاربرد دارند و از آنجايي که يک شعاع نوري دايره اي و بزرگ که کانون نوري آن در ارتفاع بالا قرار ميگيرد ايجاد ميکنند در مناطقي همچون بوستان ها که موانعي نظير درخت ها وجود دارند ايجاد سايه ميشود به همين خاطر ميباست از سازه هاي مکمل همچون پايه هاي پارکي و خياباني در کنار برج هاي نوري بهره گرفت.

 

عوامل موثر بر طراحي برج نوري:

1.سرعت باد در منطقه

2.ساختار زمين و جنس خاک

3.مقاومت در برابر سيل و ديگر بلاياي طبيعي

4.رعايت استانداردهاي ملي و بين المللي

5.مساحت و خصوصيات فيزيکي محل پروژه

6.مقدار شار نوري مورد نياز

7.نوع پروژکتور مورد استفاده

 

ساختار برج نوري:

برج هاي نوري از فولاد ST37 ساخته ميشوندکه براي جلوگيري از زنگ زدگي و خوردگي آن از پوشش گالوانيزه و يا رنگ اپوکسي استفاده مي شود که پوشش گالوانيزه عمر و مقاومت بيشتري را ايجاد ميکند. قطر ورق فولاد و نيز قطر داخلي برج نوري بسته به ارتفاع برج، تعداد پروژکتورها و شرايط جوي منطقه با محاسبات فني تعيين ميگردد. برج هاي نوري را به صورت قطعات 6 متري ميسازند تا جابجايي آنها به آساني صورت گيرد و سپس در محل پروژه به صورت اورلبي و فلنجي اين قطعات به يکديگر متصل ميگردند.

 

  • برج نوري ساخت شرکت سما تابان کاملا منطبق بر استانداردهاي ملي (شماره6572) و استانداردهاي بين المللي (EM،ASTM،ISO) ميباشد که همين منجر به توليد محصولاتي ايمن، با کيفيت و کارايي فوق العاده شده است که اعتماد کارفرمايان و پيمانکاران حوزه روشنايي را براي ما بدنبال داشته است.

 

برج نوري ثابت

 برج نوري متحرک

برج نوري استاديومي

 

 

One thought on “ برج نوري

  1. علی says:

    سلام و درود واقعا که برج نوری شما معرکه بود من کمال تشکر از شما دارم که برج نوری با کیفیت و خوب و گارانتی و از همه مهمتر اخلاق خوب پروژه ما رو انجام دادید با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *