پايه چراغ خياباني

پایه چراغ خیابانی

پایه چراغ خیابانی
پایه چراغ خیابانی

امروزه بدلیل تغییر سبک زندگی و افزایش تردد وسایل نقلیه در معابر شهری و بین شهری تامین روشنایی معابر به یک الزام ضروری جهت برقراری یک رفت و آمد امن و آسان تبدیل شده است که طراحان شهری این امر را با بکارگیری پایه چراغ خیابانی پاسخ داده اند. پایه چراغ خیابانی براساس ساختار بدنه به دو دسته کلی تقسیم بندی میشوند که در ادامه به معرفی هر دو محصول و مزیت ها و معایب آنها خواهیم پرداخت.

پایه چراغ خیابانی

پایه چراغ پارکی

پايه چراغ چند وجهي:

این مدل از سازه های روشنایی را میتوان به عنوان پرکاربردترین سازه روشنایی قلمداد نمود که دلیل این امر ساختار مستحکم، قیمت مناسب و فرآیند آسان نصب و راه اندازی آن میباشد. این سازه همانطور که از اسمش پیداست به صورت چند وجهی (عموما 8 وجهی) طراحی میشود ویژگی دیگر این سازه ساخت آن به صورت قطعات 6 متری است که هر قطعه به صورت مخروطی میباشد به این صورت که قطر داخلی هر قطعه از پایین به بالا کاهش میابد با رعایت این نکته که قطر پایین قسمت بالایی از قطر قسمت پایینی بیشتر است تا بتوان قطعات پایه را به صورت اورلبی به یکدیگر متصل نمود که این ویژگی باعث سهولت در نصب و راه اندازی این سازه شده است.

ساختار پایه چراغ چند وجهی:

بدنه:جنس بدنه پایه چراغ جندوجهی فولاد ST37 میباشد که ضخامت آن را وزن سازه تعیین میکند که معمولا این پابه را با ضخامت 3 میلیمتر طراحی میکنند. قطر داخلی سازه نیز بسته به ارتفاع پایه تعیین میشود که طراحی استاندارد این سازه به این صورت است که قطر دهانه پایین بیشتر از قطر دهانه بالایی پایه باشد.

سرانداز: سرانداز از یک طرف سرچراغ راه نگه میدارد و از طرف دیگر به پایه متصل میشود سراندازهای بسته به نیاز به صورت یک طرفه تا چهار طرفه طراحی میشوند. از نکات مهم در مورد این بخش از پایه چراغ امکان طراحی متنوع میباشد

بیس پلیت و لچکی:بیس پلیت یا صفحه ستون در واقع قسمتی از پایه چراغ چند وجهی است که سازه به وسیله آن برپا میشود.ابعاد بیس پلیت براساس ابعاد دهانه پایینی سازه محاسبه میشود یعنی هرچه دهانه پایینی بزرگتر باشد بیس پلیت هم شعاع بیشتری خواهد داست و بالعکس.ضخامت بیس پلیت هم براساس وزن پایه تعیین میگردد یعنی هرچه وزن سازه بیشتر باشد میبایست بیس پلیت با ضخامت بیشتری طراحی نمود.لچکی نیز به همین صورت طراحی میشود لچکی در واقع تکه های مثلثی شکل است که از یک ضلع به بیس پلیت و از ضلع دیگر به بدنه سازه جوشکاری میشود تا اتصال بیس پلیت به بدنه تقویت شده و پایه در برابر فشارها و تنش های متناوب تحمل بیشتری داشته باشد.

پوشش بدنه:برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی پایه چراغ چند وجهی از پوشش گالوانیزه استفاده میشود که این باعث افزایش طول عمر این سازه میشود.

ارتفاع:ارتفاع پایه چراغ چندوجهی معمولا از 6 الی 12 متر در نظر گرفته میشود.

پایه چراغ خیابانی
پایه چراغ خیابانی

پايه چراغ  لوله اي:

این محصول به عنوان قدیمی ترین و ساده ترین طرح پایه چراغ روشنایی شناخته میشود.

ساختار:

بدنه:بدنه این محصول به صورت لوله ای و از فولاد ST37 ساخته میشود. بدنه محصول در قطعات 6 متر و به صورت تلسکوپی طراحی میشود. به این صورت که قطر داخلی از پایین به بالا کاهش میابد.

ضخامت:ضخامت این محصول 2.5 یا 3 میلیمتر در نظر گرفته میشود.

پوشش بدنه:برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی از رنگ الکترواستاتیک استفاده میشود.

اتصال:در این محصول قطعات به صورت تلسکوپی به داخل یکدیگر رفته و با جوشکاری به هم متصل میشوند.

 

پایه چراغ خیابانی دکوراتیو:

یکی از ایراداتی که به صورت همیشگی توسط متخصصان شهرسازی به سازه های روشنایی خیابانی وارد میشد ظاهر خشن و بی روح آنها بود به همین جهت طراحان سازه های روشنایی جهت رفع این مشکل پایه های دکوراتیو را طراحی نمودند. پایه چراغ دکوراتیو به دلیل بهره گیری از مبله،سرنیزه و رابط ها که معمولا از جنس آلومینیوم  و به رنگ متفاوت از بدنه ساخته میشود توانسته تا حد زیادی مشکل ظاهر سازه های روشنایی را برطرف کند.برای آشنایی بیشتر با این محصول میتوانید به صفحه پایه چراغ دکوراتیو سما تابان مراجعه کنید.

در تصاوير زير تعدادي از نمونه پایه  چراغ هاي خياباني پرتقاضا جهت پيشنهاد ارائه مي گردد البته قابل ذکر است که شرکت سما تابان آماده طراحي و توليد نمونه هاي مد نظر مشتريان خود نيز مي باشد.

 

 

قیمت پایه چراغ:

قیمت این محصول نیز مانند هر محصولی تولیدی دیگری بسته به مواد اولیه و فرآیند تولید تعیین میگردد از این رو طبیعی است که استفاده از مواد اولیه با کیفیت و تولید بر اساس استانداردهای موجود سبب افزایش قیمت محصول نهایی خواهد شد لذا ضروری است در زمان ثبت سفارش حتما مشخصات فنی محصول را از تولید کننده طلب کنید.عواملی که در تعیین قیمت پایه چراغ موثر میباشند:

 • ضخامت و جنس ورق بدنه
 • قطر داخلی پایه
 • ابعاد بیس پلیت
 • جنس سرچراغ

چرا پایه چراغ خیابانی سما تابان:

 • استفاده از مواد اولیه با کیفیت و استاندارد
 • فرآیند تولید منطبق با استانداردهای ملی و بین المللی
 • انجام تست های آزمایشگاهی در مجهزترین آزمایشگاهها
 • تعهد به اجرای سفارشات در زمان مقرر
 • بهره مندی از نیروهای متخصص و با تجربه

چراغ مورد استفاده در پایه چراغ خیابانی:چراغ مورد استفاده در این محصول شامل طیف گسترده ای میباشد که میتوان آنها را به دو دسته کلی LED و لامپی تقسیم  بندی کرد که امروزه چراغ های LED به دلیل مزیت هایشان (طول عمر بیستر،بهره نوری بالا،هزینه تعمیر و نگهداری کمتر) کاربرد بیشتری دارند.

 

نصب پایه چراغ خیابانی:

در بحث روشنايي ابتدا با توجه به شرايط محيط،نیاز مشتری و نیز بودجه، طرح کلی تعیین میگردد.

در طرح کلي تعداد و نوع پايه (برج نوري و يا پايه چراغ و يا هر دو)، ابعاد و مشخصات فني پايه ،مشخصات فنی فونداسیون پایه ها، نحوه چیدمان پایه ها،مشخصات فنی پروژکتورها و یا چراغها و نیز مشیخصات کابل و نقسه کابل کشی تعیین میگردد.و سپس فرایند اجرای پروژه شروع میگردد:

اجراي فونداسيون
• کابل کشي
• اسمبل و نصب سازه فلزي(برج نوري،پايه چراغ)
• نصب پرژکتورها و چراغ ها
• کابل کشي داخلي
• راه اندازي و تست

پایه چراغ پارکی

فونداسیون مناسب برای پایه چراغ:

فونداسیون در واقع نگهدارنده پایه چراغ میباشد به همین خاطر انتخاب یک فونداسیون مناسب که توسط افراد متخصص و براساس استاندارد های فنی تعیین شده باشد بسیار با اهمیت است.مشخصات فنی فونداسیون (ابعاد بولت،ابعاد و عیار بتن) بر اساس میانگین سرعت باد در منطقه، وزن سازه و…تعیین میگردد.نکته دیگر در مورد فونداسیون برج نوری اتخاب فونداسیون پیش ساخته و یا فونداسیون در محل میباشد که برای انتخاب بین این دو توصیه میشود از مقاله ای که توسط متخخصان سما تابان تهیه شده است مراجعه فرمایید. استفاده از فونداسيون پيش ساخته و يا ساخت فونداسيون در محل؟

 

ابعاد اصلی:

ارتفاع پايه  چراغ خیابانی (h) عبارت است  از ارتفاع پايه از زمين تا نقطه نصب چراغ  و مي تواند براساس جدول (الف) انتخاب گردد.

تصویر بازو (w) نيز كه فاصله افقي محور پايه تا نقطه نصب چراغ مي باشد براساس مقادير جدول (ب) توصیه میشود.طول تصویر بازو(w) میتواند برابر و یا کمتر از 0.25h باشد.

همچنين براي زاويه نصب چراغ (∝) مقادیر جدول (ج) توصیه میگردد.

 

6 thoughts on “پايه چراغ خياباني

 1. Pingback: برج نوری – آرمان و هدف

 2. Pingback: برج نوری – hamkelasy3

 3. Pingback: برج نوری – ««« دلتنگـــــــــــی »»»

 4. Pingback: پایه چراغ دکوراتیو - سما تابان گستر

 5. Pingback: پایه چراغ روشنایی - سما تابان گستر

 6. Pingback: پایه چراغ - سما تابان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *