پایه چراغ دکوراتیو

پایه چراغ دکوراتیو

پایه چراغ دکوراتیو
پایه چراغ خیابانی دکوراتیو

پایه چراغ دکوراتیو شامل طیف گسترده ای از سازه های روشنایی میباشد در واقع این محصول حاصل زیباسازی سایر سازه های روشنایی (پارکی،خیابانی و برج نوری) با بهره گیری از مبله و سرنیزه و رابط ها میباشد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.این محصول به دلیل تنوع در طراحی و نیز قابلیت نصب انواع سرانداز و روشنایی بسیار مورد توجه کارفرمایان و پیمانکاران قرار گرفته است همین ویژگی این امکان را فراهم میسازد تا بتوان این محصول را متناسب با المان های مجود در محیط تولید کرد.ظاهر زیبا و چشم نواز این پایه ها موجب شده تا علاوه بر استفاده از آن جهت روشنایی در پارک ها،میادین شهر و خیابان ها به عنوان یک المان شهری نیز مورد توجه قرار گیرد.قیمت پایه چراغ دکوراتیو را ابعاد پایه،نوع مبله و سرچراغ تعیین میکند که قیمت مبله آلومینیومی بیشتر از مبله فولادی میباشد.

پایه چراغ دکوراتیو
پایه چراغ دکوراتیو

ساختار:

بدنه پایه چراغ دکوراتیو به صورت لوله ای و از جنس فولاد ST-37 ساخته میشود.بدنه این محصول بسته به ارتفاع آن از چندین لوله فولادی که از پایین به بالا قطر آنها کاهش میابد و نیز به وسیله جوشکاری به یکدیگر متصل میشوند ساخته میشود.در قسمت پایین پایه نیز مبله قرار می گیرد، مبله قطعه ای است آلومینیومی که به روش ریخته گری ساخته می شود البته گاها مبله را برای کاهش هزینه ها از فولاد می سازند که برای تزیین آن از کتیبه با نقش های گوناگون استفاده می شود. شکل مبله بسته به سفارش مشتری متغییر است ولی عموما مبله ها در دو شکل گلدانی و یا مکعبی طراحی می شوند. از دیگر بخش های پایه های دکوراتیو قطعات آلومینیومی به نام رابط است که اتصالات پایه را می پوشاند و نیز سرنیزه ها که در بالای تاج پایه نصب میشوند و جنبه تزیینی دارند را می توان نام برد که در اشکال مختلف طراحی و تولید میشوند.این قطعات آلومینیومی نقش تعیین کننده ای در تعیین قیمت پایه چراغ دکوراتیو دارد.

نمونه های اجرا شده توسط  سما تابان:

 

نمونه های تولیدی توسط سما تابان:

 

نحوه نصب پایه چراغ دکوراتیو:

نصب و راه اندازي تجهيزات روشنايي(برج نوري،پايه چراغ) و تجهيزات ترافيکي(چراغ راهنمايي و متعلقات) نياز به تخصص و تجربه کافي دارد زيرا اگر نکات لازم در اجراي آنها به خوبي لحاظ نشود در درجه اول مي تواند منجر به حوادث ناگوار شود. در درجه بعدي منجر به ارائه يک پروژه ناقص و به دنبال آن عدم دستيابي به اهداف مورد نظر و نيز اتلاف منابع مالي شود لذا نصب و راه اندازي اين تجهيزات نيز همچون ساخت مي بايست به افراد متخصص سپرده شود تا نتايج مطلوب حاصل گردد.

• نصب پايه چراغ: در بحث روشنايي ابتدا با توجه به شرايط محيط،نیاز مشتری و نیز بودجه، طرح کلی تعیین میگردد.

در طرح کلي تعداد و نوع پايه (برج نوري و يا پايه چراغ و يا هر دو)، ابعاد و مشخصات فني پايه ،مشخصات فنی فونداسیون پایه ها، نحوه چیدمان پایه ها،مشخصات فنی پروژکتورها و یا چراغها و نیز مشیخصات کابل و نقسه کابل کشی تعیین میگردد.و سپس فرایند اجرای پروژه شروع میگردد:

اجراي فونداسيون
• کابل کشي
• اسمبل و نصب سازه فلزي(برج نوري،پايه چراغ)
• نصب پرژکتورها و چراغ ها
• کابل کشي داخلي
• راه اندازي و تست
• آموزش به نيروهاي مشتري جهت بهره برداري صحيح از محصول

نحوه تولید بدنه:

همانطور که ذکر شد بدنه این محصول به صورت لوله ای و از فولاد st37 ساخته میشود.بدنه به صورت چند تکه ساخته میشود به این صورت که از پایین به بالا قطر داخلی لوله ها کاهش پیدا میکند تا قسمت بالایی را بتوان به صورت اورلب داخل قسمت پایینی قرار داد سپس به وسیله جوشکاری آنها را به یکدیگر متصل کرد.برای پایه 6 متری بدنه به صورت دو تکه و با لوله های 4اینچ به 3 اینچ،پایه 9متری را به صورت سه تکه و با لوله های 4 اینچ به 3 اینچ به 2 اینچ،پایه 12 متری را نیز به صورت 4 تکه و با لوله های 6اینچ به 5 اینچ به  4اینچ به 3 اینچ میسازند.قطر لوله ها و تعداد آنها نقش مهمی در تعیین قیمت پایه چراغ دکوراتیو دارند.قابل ذکر است که برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی پایه از پوشش رنگ پلی اورتان استفاده میشود که از مزایای این پوشش میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رنگ پلی اورتان پس از اعمال یک سطح بسیار براقی را ایجاد می کند که گذر زمان نمی تواند روی درخشندگی آن تأثیر بگذارد.
  • در برابر سایش و کلیه ی فرآیندهایی که در اثر اصطکاک بالا ایجاد می شود، مقاوم هستند و به هیچ عنوان دچار پوسته شدن نمی شوند.
  • در برابر اشعه ی ماوراء بنفش دوام بی نظیری دارند و به نوعی می توانند ساختار خود را در نواحی پر تنش محیطی که ناشی از تغییرات آب و هوا می باشد، حفظ کنند.
  •  دامنه ی وسیعی از تغییرات دمایی را می توانند تحمل کنند به این صورت که در نواحی و مراکز صنعتی این بازه در حدود ۳۰ درجه زیر صفر و تا ۱۱۰ درجه بالای صفر قابل نوسان است.
  • از لحاظ تماس با مواد شیمیایی که دارای خاصیت خورندگی خفیف هستند و به مرور باعث تخریب ساختار رنگ می شوند، کاملاً مقاوم هستند و هیچ گونه واکنش با برخی مواد حلال ندارند.
  • قابل پوشش دهی مجدد هستند البته پس از آنکه سطح به طور کامل آماده سازی شد. با این حال نیازی به حذف لایه های زیرین اولیه و اجرای فرآیند سنباده زنی به صورت گسترده و عمیق ندارند.

فونداسیون مناسب برای پایه چراغ:

فونداسیون در واقع نگهدارنده پایه چراغ میباشد به همین خاطر انتخاب یک فونداسیون مناسب که توسط افراد متخصص و براساس استاندارد های فنی تعیین شده باشد بسیار با اهمیت است.مشخصات فنی فونداسیون (ابعاد بولت،ابعاد و عیار بتن) بر اساس میانگین سرعت باد در منطقه، وزن سازه و…تعیین میگردد.نکته دیگر در مورد فونداسیون برج نوری اتخاب فونداسیون پیش ساخته و یا فونداسیون در محل میباشد که برای انتخاب بین این دو توصیه میشود از مقاله ای که توسط متخخصان سما تابان تهیه شده است مراجعه فرمایید استفاده از فونداسيون پيش ساخته و يا ساخت فونداسيون در محل؟

 

ریخته گری آلومینیوم:

ریخته گری یکی از قدیمی‌ترین شیوه‌های استفاده از فلزات است که در آن فلز موردنظر را به شکل نهایی موردنیاز تبدیل می‌کنند. در ریخته گری آلومینیوم به کوره‌های ریخته گری نیاز است که اولین نمونه‌های آن با خاک رس ساخته می‌شد. با گذشت زمان و پیشرفت فناوری، از لایه‌های مس و چوب در این کوره‌ها کمک گرفته شد. به‌صورت کلی، برای فلزات با موم‌سانی (Plasticity) کم یا تولید قطعات با شکل‌های منحصربه‌فرد، می‌توان از روش ریخته گری استفاده کرد. ریخته گری آلومینیوم هم یکی از شیوه‌های اساسی تولید قطعات و محصولات گوناگون آلومینیومی است.

ویژگی آلیاژهای آلومینیوم:

  • قطعه تولیدشده با ریخته گری آلومینیوم ابعاد و اندازه‌ای کاملاً متناسب با ابعاد نمونه اولیه یا به‌اصطلاح Near Net Shape دارد. به همین خاطر دیگر نیازی به فرآیندهای ماشین‌کاری ثانویه وجود ندارد.

·        قطعات به‌دست‌آمده از ریخته گری دقیق آلومینیوم در عین سبک بودن، بسیار مستحکم هستند و ظاهری زیبا دارند.

·        قطعات تولید شده با ریخته گری آلومینیوم قیمتی ارزان‌تر و مناسب‌تر دارند و محصولات باکیفیت و با قیمت مناسب را تولید می‌کنند تا مشتریان صنایع مختلف دغدغه‌ای ازاین‌جهت نداشته باشند.

·        آلیاژهای آلومینیوم با ویژگی‌های مثبت خود همچون مقاوم بودن در برابر خوردگی، کاربردهای گوناگونی در بخش‌های مختلف صنعت دارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

پايه چراغ خياباني

2 thoughts on “پایه چراغ دکوراتیو

  1. Pingback: پایه چراغ روشنایی - سما تابان گستر

  2. Pingback:  برج نوري - سما تابان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *