پايه چراغ خياباني

تولید و نصب پایه چراغ خیابانی

پايه چراغ خیابانی یکی از انواع پایه چراغ روشنایی میباشد که معمولا در جاده ها و معابر شهري و بزرگراهي،پل ها و… کاربرد دارند. اين محصول بر اساس جنس بدنه به دو دسته کلي پایه چراغ چندوجهی و پایه چراغ لوله ای تقسيم بندي مي شود.قیمت پایه چراغ خیابانی بسته به نوع و ابعاد آن متفاوت است.

پايه چراغ چند وجهي:

پایه  چراغ چندوجهی به همراه سرانداز (دستک) جهت نصب انواع چراغ  به منظور روشنایی معابر مورد استفاده قرار میگیرد.از ویژگی های پایه چراغ چندوجهی  امکان طراحی و نصب سرانداز متناسب با مبلمان شهری معابر جهت رعایت الزامات زیباسازی میباشد.از دیگر ویژگی های این محصول مونتاژ قطعات به صورت اورلبی است که این امر موجب سهولت در جابجایی پایه میشود به همین دلیل استفاده از این مدل بسیار پرکاربرد میباشد.قیمت پایه چراغ خیابانی چندوجهی بیشتر از مدل لوله ای میباشد اما نصب و راه اندازی آن آسانتر و کیفت و ماندگاری آن بیشتر است.

تولید و نصب پایه چراغ خیابانی
تولید و نصب پایه چراغ خیابانی

پايه چراغ  لوله اي:

در پایه چراغ لوله ای قطعات به صورت تلسکوپی به داخل یکدیگر رفته و با جوشکاری به هم متصل میشوند به این صورت که قطر قطعات از پایین به بالا کم میشود.البته بدلیل سختی جابجایی این محصول از محل تولید تا محل نصب امروزه کاربرد کمتری پیدا کرده اند.

 

مشخصات:

ارتفاع: از 3 الي 15 متر

جنس: فولاد ST-37

اتصال: جوشکاري

پوشش: رنگ اپوکسي

کاربردها:

پل ها

معابر شهري و بن شهري

بزرگراه ها

پارک ها

در تصاوير زير تعدادي از نمونه پایه  چراغ هاي خياباني پرتقاضا جهت پيشنهاد ارائه مي گردد البته قابل ذکر است که شرکت سما تابان آماده طراحي و توليد نمونه هاي مد نظر مشتريان خود نيز مي باشد.

 

 

ابعاد اصلی:

ارتفاع پايه  چراغ خیابانی (h) عبارت از ارتفاع پايه از زمين تا نقطه نصب چراغ بوده و مي تواند براساس جدول (الف) انتخاب گردد.

تصویر بازو (w) نيز كه فاصله افقي محور پايه تا نقطه نصب چراغ مي باشد براساس مقادير جدول (ب) توصیه میشود.طول تصویر بازو(w) میتواند برابر و یا کمتر از 0.25h باشد.

همچنين براي زاويه نصب چراغ (∝) مقادیر جدول (ج) توصیه میگردد.

زاویه مناسب نصب چراغ

 

اتصال چراغ میتواند مطابق جدول زیر باشد:

الزامات پایه :

فولاد:

فولاد مصرفي بايد براساس يكي از استانداردهاي زير و يا استانداردهاي معادل آنها كه مناسب براي آبكاري گالوانيزه گرم باشد،انتخاب گردد. در صورت اعمال اين نوع حفاظت در سطح فلز، فولاد جوشان نبايد مورد استفاده قرار گيرد

ورقه و صفحه فولادی:EN10149- و 1 EN10149- و 2 EN10025 except grade

لوله فولادی گرم نورد شده:EN10210

پیچ ها:

فولاد مورد استفاده در پیچ های پایه میبایست با حداقل کیفیت قید شده در استاندارد  EN10025 را برآورده کند.

جوشکاری:

روش جوشکاری باید بر طبق استادندارد EN288-8 انجام گیرد.

مقاومت در برابر ضربه:

به منظور حصول اطمينان از مقاومت پايه در برابر ضربه، آزمون مربوطه بايد براي هر نوع پايه اصلي يا هر قسمت از آن و به خصوص در دو سمت دریچه که دست کم در حد فاصل 0.3 متر بالا و پایین آن اعمال میشود صورت پذیرد.ابزار این آزمون یک عدد چکش پاندولی میباشد. در این آزمون 5 عدد ضربه در پیرامون سطح مقطع پایه در نقاط هم ارتفاع با میانه دریچه اعمال میشود.اين ضربه ها در پايه هاي با سطح مقطع دايره اي، در پیرامون آن و در پایه های هشت ضلعی بر روی هر یک از سطوح آن به شرطی که شامل دریچه نشود اعمال میگردد.پس از آزمون اثر صزبه اندازه گیری شده نباید عمقی بی از 3 میلیمتر داشته باشد.

حفاظت در برابر خوردگی:

  • گالوانیزه گرم:گالوانیزه گرم میبایست با مقررات استاندارد ENISO1461 مطابقت داشته باشد.حداقل ضخامت پوشش برروی فولادهای با ضخامت تا 5میلیمتر در جدل زیر ارائه شده است:
  • رنگ آمیزی:به منظور آماده سازی سطح پایه رنگ آمیزی میبایست مطابق با استاندارد ISO8501-1 سندبلاست شده باشد.سپس پس از 24 ساعت رنگ آمیزی اولیه صورت میگیرد.ضخامت رنگ میبایست بیش از 112 میکرون باشد.

سطح داخلی و لبه های تیز:

تمامي محل هاي قابل دسترسي براي نصب تجهيزات الكتريكي و به خصوص سوراخ ورودي محل گذر كابل بايد فاقد هرگونه لبه خشن و تیز باشد.

قیمت پایه چراغ خیابانی براساس این که استانداردهای لازم را دارا باشد یا خیر متفاوت است اما توصیه همیشگی ما به مشتریان عزیز انتخاب محصولات استاندارد میباشد.

ارتفاع مناسب نصب:

الف: آزادراه و بزرگراه
در راه هایی که در هر طرف حداکثر 3 خط حرکت وجود داشته باشد، ارتفاع نصب 12 متر بسیار مناسب است. در صورتی که در هر طرف راه 3 تا 4 خط حرکت باشد ارتفاع نصب موثر و مناسب 15متر است. در شرایطی که تعداد خطوط هر طرف بیش از 4 باشد باید ارتفاع نصب بیشتر از 15 متر در نظر گرفته شود.

ب: راه اصلي
ارتفاع نصب در این نوع راه و در صورتی که عرض راه حداکثر 22 متر باشد، هشت،ده و یا دوازده متر انتخاب شود.

نکته – از ارتفاع نصب 8 متر برای موارد زیر استفاده می شود:
– در راه های اصلی که تقاطعهای زیادی وجود داشته باشد

– در راه هایی که استفاده از ارتفاع بیشتر باعث ناهمخوانی پایه با ساختمانهای اطراف گردد.
– در راه های فرعی باریک همچون جاده های محلی و جاده های دسترسی به مناطق مسکونی

– در راه های عریض و پرترافیک دارای تقاطعهای زیاد از ارتفاع 12 متر معمولا در جاده های عریض و دارای حجم عبور و مرور زیاد استفاده میشود.

ج: خيابانهاي محلي
در خیابانهای محلی، ارتفاع نصب، متناسب با وضعیت ترافیکی و عرض خیابان تعیین می گردد و بهتر است از 6 متر بیشتر نباشد.

حریم نصب پایه ها از لبه راه:بسیاری از تصادفات، منجر به خروج وسایل نقلیه موتوری از جاده و برخورد آن با پایه های روشنایی می شود. با افزایش حریم نصب پایه ها از لبه راه می توان چنین برخوردهایی را کاهش داد.

در جدول زیر حداقل حریم و یا حریم توصیه شده از لبه راه جهت نصب پایه، با توجه به سرعت طرح مشخص شده است:

One thought on “پايه چراغ خياباني

  1. Pingback: پایه چراغ دکوراتیو - سما تابان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *