پایه چراغ راهنمایی

پایه چراغ راهنمایی

پایه چراغ راهنمایی برای نصب چراغ راهنمایی و متعلقات آن در تقاطعات شهری طراحی میشود.در طراحی این سازه میبایست الزامات ترافیکی با دقت رعایت شود، لذا ضروری است که طراحی این سازه توسط شرکت های با تجربه در حوزه تولید محصولات ترافیکی انجام گیرد که شرکت سما تابان با سال ها تجربه توانسته یکی از تولید کنندگان قابل اعتماد در بحث تولید محصولات ترافیکی  باشد.قیمت پایه چراغ راهنمایی بسته به ابعاد و جنس بدنه و پوشش آن تعیین میگردد .این محصول برحسب کاربرد به دو دسته کلی تقسیم میشود:

 

 

1.پایه چراغ راهنمایی کنسولی(بازودار):                   

این مدل شامل یک بخش عمودی و یک بخش افقی (بازویی) می باشدکه این دو قسمت به صورت فلنچی به یکدیگر متصل میشوند که پس از اتصال ارتفاع قسمت بازویی از سطح بیس میبایست به 6متر برسد.طول قسمت بازویی نیز بسته به عرض تقاطع متغییر است.این پایه ها عمدتا در چند اندازه خاص (4*6، 3*6، 5/2*6) طراحی میشوند که البته همانطور که ذکر شد قسمت بازویی بسته به عرض تقاطع متغییر است.قیمت این مدل از پایه چراغ راهنمایی بسته به طول بازو و پوشش ان متغییر است.

 

در نصب و راه اندازی این محصول معمولا دو مشکل عمده وجود دارد یکی نحوه نصب چراغ راهنمایی و سایر متعلقات بر روی سازه که نصاب سعی میکند از طریق جوشکاری این مشکل را برطرف کند که این امر سبب بروز ایراد در پوشش سازه و کاهش عمر آن میشود و دیگری چگونگی عمود کردن کنسول بر مسیر سواره رو میباشد که شرکت سما تابان برای هر دو مشکل با یک طراحی خلاقانه به راه حل مناسبی دست پیدا کرده است.

مشخصات فنی:

جنس: فولاد ST-37

پوشش: گالوانیزه گرم یا رنگ اپوکسی

اتصال: جوشکاری و فلنجی

پایه چراغ راهنمایی
پایه چراغ راهنمایی

 

طرح فنی مدل کنسولی:

 

 

 

2.پایه چراغ راهنمایی(کمکی یا جانبی):            

این محصول معمولا به منظور مکمل مدل کنسولی و افزایش دید رانندگان به کار میرود که ارتفاع استاندارد برای این محصول 4متر میباشد.جنس فولاد و پوشش نقش اصلی را در تعیین قیمت پایه چراغ راهنمایی را دارد.

 

مشخصات:

جنس: فولادST-37

پوشش: گالوانیزه گرم یا رنگ اپوکسی

پایه چراغ راهنمایی
پایه چراغ راهنمایی

طرح فنی مدل ایستاده:

 

 

پایه چراغ راهنمایی
پایه چراغ راهنمایی

 

نمونه های تولیدی سما تابان:

محل نصب پایه چراغ راهنمایی:

محل نصب پایه چراغ کنسولی:

در این مدل فاصله آزاد بین پایین ترین نقطه قاب چراغ راهنمایی و سطح جاده در خیابان های محلی و راه های شریانی درجه دو میبایست بیشتر از 5/4 متر و کمتر از 5/5 متر باشد و نیز در راه های شریانی درجه یک بیشتر از 5 متر و کمتر از 5/5 متر باشد.فاصله پایه چراغ راهنمایی از سطح سوارخ رو میبایست حداقل 5/0 متر باشد که اندازه مطلوب آن حدود 5/1 متر میباشد.

 

محل نصب پایه چراغ ایستاده:

در این مدل  چراغ های راهنمایی میبایست در ارتفاع 4/2 تا 5/4 متر از سطح سواره رو نصب شود. فاصله پایه چراغ راهنمایی از سطح سوارخ رو میبایست حداقل 5/0 متر باشد که اندازه مطلوب آن حدود 5/1 متر میباشد.

حداقل دو چراغ راهنمایی با توجه به سرعت حرکت باید از فاصله ای که در جدول زیر تعیین گردیده داخل مخروط دید رانندگان وسایل نقلیه قرار بگیرد.

  • در محل تقاطع  کافی است که یک چراغ راهنمایی در مخروط دید رانندگان وسایل نقلیه قرار بگیرد.

 

مخروط دید استاندارد :

دید افقی:

دید قاِئم:

H=1/05+0/36L

L:فاصله افقی چراغ راهنمایی تا راننده         H:حداکثر ارتفاع ماژول چراغ راهنمایی

 

قوس های قائم و افقی واقع در نزدیکی تقاطع مانع میشوند که چراغ های راهنمایی از فاصله کافی در داخل مخروط دید رانندگان قرار بگیرند.

تقاطع در محل قوس قائم:

 

تقاطع در محل قوس افقی:

 

در تقاطعات ساده راههای دو طرفه معمولا برای هر یک از جبهه های تقاطع دو چراغ راهنمایی در نظر میگیرند که محل نصب آنها به این ترتیب است که یک چراغ راهنمایی در سمت چپ خط ایست و درست در جلوی آن خط و چراغ دیگر را در سمت راست در طرف مقابل نصب میکنند.

 

  • چراغ راهنمایی نزدیک به خط ایست (چراغ راهنمایی چپ نزدیک) خود نشان دهنده خط ایست است و اگر چنین خطی وجود نداشته باشد محل آن به عنوان خط ایست در نظر گرفته میشود.

 

  • چراغ راهنمایی سمت راست هر جبهه چنان نصب میشود که در مخروط دید رانندگانی که در محل خط ایست ایستاده اند قرار گیرد (چراغ راهنمایی راست دور) برای این منظور اگر چراغ راهنمایی راست دور بالاسری باشد فاصله آن از محل خط ایست نباید کمتر از 12 متر باشد تا در مخروط دید رانندگان متوقف در محل ایست قرار بگیرد. اگر این چراغ در فاصله خیلی دور قرار گیرد از قدرت تاثیر آن کاسته میشود بنابراین فاصله چراغ راهنمایی راست دور خط ایست نباید از 36 متر بیشتر باشد. اگر عرض تقاطع زیاد باشد و نتوان چراغ راهنمایی راست دور را در فاصله نزدیک تر از 36 متری خط ایست نصب کرد میتوان آن را در فاصله دورتر تا 48 متری خط ایست نصب کرد که در این حالت قطر ماژول چراغ راهنمایی باید 30 سانتیمتر باشد.

 

  • در راههای شریانی درجه یک علاوه بر دو چراغ چپ نزدیک و راست دور برای هر جبهه باید حداقل یک چراغ راهنمایی جانبی به عنوان مکمل در داخل میانه نصب کرد همچنین در تقاطعات عریض و پیچیده گاهی برای رعایت ضوابط قرارگیری چراغ راهنمایی در داخل مخروط دید رانندگان لازم است چراغ های کنسول دار و جانبی بیشتری نصب نمود.
  • فاصله دو چراغ راهنمایی هم جهت باید بیشتر از 3 متر و کمتر از 4 متر باشد.
  • به منظور استفاده از پایه  برای نصب چراغ عابر پیاده باید محل پایه ها را در نزدیکی امتداد پیاده گذر قرار دهند تا پیاده رو در مورد تشخیص چراغ راهنمایی دچار ابهام نشود.

سایر نکات مهم و کلیدی را در لینک های زیر میتوانید بیابید:

 علل استفاده از چراغ راهنمايي در تقاطعات

 فاز بندي در چراغ راهنمايي

 

One thought on “پایه چراغ راهنمایی

  1. Pingback: دکل دوربين - سما تابان گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *