دکل دوربین یا پایه دوربین مدار بسته

امروزه استفاده از دوربين هاي نظارتي به يک الزام جهت حفظ و برقراري نظم و امنيت و رعايت قوانين در سطح شهر، جاده ها و اماکن حساس تبديل شده است که يکي از ابزارهاي موثر در افزايش بهره وري از دوربينها، دکل دوربين ميباشد. دکل دوربین یا پایه دوربین مدار بسته یک سازه فلزی است که بسته به کاربرد دوربین طراحی آن صورت میگیرد.

اهداف نصب دوربين برروي دکل:

 • به حداکثر رساندن زاويه ديد دوربين
 • به حداقل رساندن نقاط کور
 • افزايش برد ديد دوربين
 • افزايش تخمين سرعت وسايل نقليه
 • افزايش دقت و کارايي دوربين هاي پلاک خوان
 • دور از دسترس بودن براي افراد غير مرتبط
 • افزايش قدرت مانور دوربين هاي اسپيد دام

 

انواع دکل دوربین براساس ساختار:

لوله ای:این محصول به عنوان ساده ترین و ارزان ترین مدل دکل دوربین شناخته میشود که برای مواردی کاربرد دارد که تعداد اندکی دوربین در ارتفاع کم بکار گرفته میشود.در واقع کاربرد این محصول برای اماکنی با حساسیت کمتر امنیتی و نظارتی میباشد.

مکعبی:این محصول از پروفیل و قوطی های آهنی ساخته میشود که نسبت به دکل های لوله ای از مقاومت بیشتر برخوردار است اما این مدل از دکل دوربین نیز صرفا برای مواردی که نیاز به استقرار دوربین در ارتفاع کم میباشد کاربرد دارد به طوری که حداکثر ارتفاع توصیه شده برای این محصول 6 متر میباشد

چند وجهی:این مدل از دکل دوربین در واقع پرکاربردترین نوع دکل میباشد این محصول را به صورت 6 یا 8 وجهی و جهت افزایش مقاومت به صورت مخروطی طراحی میکنند به این صورت که سطح مقطع سازه از پایین به بالا کاهش میابد  و از طرف دیگر این مجصول را با ورق به ضخامت 5 میلیمتر و یا بیشتر تولید میکنند تا با افزایش وزن نهایی سازه مقاومت آن در برابر وزش باد افزایش یابد و از لرزش جلوگیری گردد و در نتیجه تصویر تهیه شده از دوربین های نصب شده بر این محصول از کیفیت بیشتری برخوردار باشد که این امر موجب شده این مدل از دکل دوربین از اقبال بیشتری از سوی مشتریان قرار بگیرد.

 

ساختار دکل دوربین:

جنس بدنه:بدنه دکل دوربین را از فولاد ST37 تولید میکنند که طرح بدنه براساس کاربرد آن به صورت لوله ای، مکعبی  و یا چند وجهی اجرا میگردد.ضخامت ورق بدنه و قطر داخلی آن نیز براساس وزن سازه تعیین میگردد به طوری که با افزایش ارتفاع سازه و نیز تعداد دوربین و دستک های متصل به پایه برای جلوگیری از لغزش سازه با افزایش ضخامت ورق و نیز قطر داخلی دکل وزن سازه را افزایش میدهند.

پوشش:جهت جلوگیری از زنگ زدگی و یا خوردگی سازه بدنه از پوشش گالوانیزه و یا رنگ اپوکسی استفاده میشود.که البته با توجه به مقاومت و طول عمر بیشتر پوشش گالوانیزه گرم توصیه میگردد.

اتصال:اتصال قطعات دکل دوربین به صورت جوشکاری،فلنچی و یا اورلبی انجام میگیرد.که برای دکل های با ارتفاع و وزن بیشتر برای جلوگیری از لغزش سازه و جلوگیری از اختلال در تصاویر دوربین ها استفاده از اتصال فلنچی توصیه میگردد.

دکل دوربین را براساس کاربرد به دکل دوربین اسپید دام،دکل دوربین پلاک خوان(پایه ترافیکی) و… نیز تقسیم بندی میکنند.

 

دوربين هاي اسپيد دام:

به نوعي از دوربين هاي مدار بسته اطلاق مي شود که معمولا گنبدي شکل بوده و قابليت چرخش در دو محور افقي و عمودي را دارند که اين ويژگي موجب شده کاربرد فراواني داشته باشند و عمدتا در فضاهاي باز مانند فرودگاه ها، بزرگراه ها، ميادين شهري، مراکز صنعتي و …  به کار گرفته شوند که براي بهره مندي مناسب از ويژگي هاي اين مدل از دوربين هاي مدار بسته از دکل هاي اسپيد دام استفاده مي شود که مخصوص دوربين هاي اسپيد دام طراحي مي شوند.دکل های اسپید دام به صورت چند تکه،چند وجهی و با ورق فولاد ST37 به صورت مخروطی (قطر سازه از پایین به بالا کاهش میابد) تولید میشوند. ضخامت این سازه بسته با ارتفاع آن و تجهیزاتی که روی آن نصب میشوند تعیین میگردد که حداقل آن 5 میلیمتر است. اتصالات در این نوع سازه به صورت فلنچی و یا اورلبی میباشد که با توجه به طراحی این سازه با ارتفاع بالا و وزن زیاد برای جلوگیری از لرزش سازه بهترین گزینه استفاده از اتصالات فلنچی میباشد.برای بهره مندی حداکثری از دوربین های اسپید دام و عدم دسترسی افراد متفرقه دکل آنها را معمولا با ارتفاع زیاد طراحی میکنند.

 

دکل دوربین پلاک خوان (ترافیکی):

این مدل از دکل دوربین به صورت دو قسمتی طراحی میشود یک قسمت عمودی و یک قسمت افقی (کنسول،دستک) که اتصال این دو قسمت به صورت جوشکاری و یا فلنچی انجام میگیرد. مزیت اتصال فلنچی به جوشکاری مقاومت بیشتر در برابر لرزش و در نتیجه عدم اختلال  در تصویر ارسالی دوربین میشود اما بدیهی است که این مدل نسبت به اتصال جوشکاری از قیمت بیشتری برخوردار است.طول قسمت عمودی دکل دوربین نیز بسته به نوع مسیر سواره رو(جاده اصلی،جاده فرعی و…) معمولا بین 4.5 تا 6 متر طراحی میشود و طول قسمت افقی نیز بسته به عرض مسیر سواره رو تعیین میگرد. با توجه به اهمیت دوربین های ترافیکی و تصاویر ارسالی آنها از یک سو و از سوی دیگر محل نصب این نوع دوربین ها (جاده ها،خیابان ها و…) که در معرض باد قرار دارند مدل مناسب دکل دوربین برای آنها دکل های چندوجهی با اتصال فلنچی میباشد که بدلیل ساختار چند وجهی و وزن بالا میتواند حداکثر بهره وری را داشته باشد.

 

راهنمای خرید دکل دوربین مداربسته

با توجه به اینکه دکل های دوربین مدار بسته بر حسب نیاز مشتری طراحی می‌شوند و منحصرا نمی‌توان گفت که یک دکل برای کاربری شما مناسب است یا خیر، نیاز است تا پیش از خرید مشخص کنید که؛

 • کاربری و محل نصب به چه صورت است؟
 • تعیین نوع و تعداد دوربینی که می‌خواهید بر روی دکل نصب کنید
 •  مهم‌تر از همه چه میزان هزینه برای خرید دکل در نظر گرفته‌اید؟

 

نصب و راه اندازی دکل دوربین:

نصب و راه اندازی پایه دوربین با توجه به نقش دوربین های نظارتی و تاثیری که در برقراری نظم و امنیت دارند از اهمیت خاصی برخوردار است از طرفی پیچیدگی این محصول این نکته را ضروری می سازد که ساخت و نصب و راه اندازی آنها را به شرکت های متخصص و مجرب سپرد تا نتایج مطلوب حاصل گردد.

برای نصب و راه اندازی دوربین های نظارتی ابتدا براساس نکات زیر طرح کلی مشخص می گردد:

 • تعیین ارتفاع و زاویه مورد نیاز برای نصب دوربین متناسب با مکان مورد نظارت
 • تعیین نوع دوربین با توجه شرایط محیط و اهداف نظارتی
 • تعیین ساختار دکل دوربین
 • تعیین مکان نصب و نحوه اجرای دکل

پس از مشخص شدن طرح کلی ابتدا فونداسیون متناسب با ارتفاع و ابعاد دکل دوربین در محل مورد نظر اجرا می گردد سپس دکل اسمبل و نصب می گردد پس از آن دوربین ها و آنتن نصب میگردد و برق رسانی صورت می گیرد در نهایت تنظیمات لازم انجام شده و پس از تست نهایی تحویل کارفرما می شود

نصب پروژکتور برای دوربین مدار بسته

در بسیاری مواقع برای افزایش برد دوربین مداربسته در یک محل از پروژکتور استفاده می‌کنند. به طور معمول پروژکتور‌ها برای افزایش دید دوربین مداربسته در شب استفاده می‌شوند.بسیاری افراد در کنار خرید دوربین مداربسته اقدام به نصب پروژکتور نیز می کنند ناگفته نماند که اصولا این پرژکتورها مخصوص مدار بسته هستند و روشنایی برای دید انسان ندارند. در استفاده از پرژکتور‌ها، نوع پرژکتور، محل مناسب برای نصب و نحوه‌ی نصب آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است

انواع اتصال قطعات در دکل دوربین:

 • اتصال فلنچی:در این روش به هر قطعه از سازه یک فلنچ جوش داده می شود و این دو فلنچ از قسمت Flange face روبروی یکدیگر قرار می گیرند و توسط پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند.
 • اتصال اورلبی: در این روش به ترتیب از پایین به بالا بخش بالایی قطعه اول داخل بخش پایینی قطعه دوم می شود که برای انجام این کار از تیفور استفاده می شود.

 

فونداسیون مناسب برای دکل دوربین:

در بحث نصب دوربین های نظارتی، زاویه و جهت نصب دوربین برای ایجاد یک تصویر مناسب بسیار ضروری و مهم میباشد بنابراین لازم است که دکل دوربین در جهت و زاویه مناسب قرار گیرد. به همین خاطر استفاده از فونداسیون پیش ساخته که قابلیت تنظیم را دارا میباشد این امکان را فراهم میسازد که به راحتی بتوان دکل دوربین را در موقعیت صحیح نصب نمود لذا برای نصب دکل دوربین استفاده از فونداسیون پیش ساخته توصیه میشود.نکته دیگر در مورد فونداسیون دکل دوربین این نکته میباشد که طراحی آن باید به صورتی انجام گیرد که از هرگونه تکانه جلوگیری گردد زیرا در غیر این صورت سبب لرزش دکل دوربین و بدنبال آن اخلال در تصویر میشود. در نهایت میتوان گفت توصیه متخصصان برای فونداسیون دکل دوربین یک فونداسیون آماده با وزن بالا و ابعاد بزرگ میباشد.

چرا دکل دوربین سما تابان:

 • استفاده از مواد اولیه با کیفیت و استاندارد
 • فرآیند تولید منطبق با استانداردهای ملی و بین المللی
 • انجام تست های آزمایشگاهی در مجهزترین آزمایشگاهها
 • تعهد به اجرای سفارشات در زمان مقرر
 • بهره مندی از نیروهای متخصص و با تجربه

عوامل موثر بر قیمت دکل دوربین:

ابعاد بدنه:با افزایش ارتفاع و نیز وزن سازه ضخامت ورق بدنه و نیز قطر داخلی آن افزایش میابد که بدنبال آن قیمت نهایی سازه نی افزایش خواهد یافت.

پوشش بدنه:استفاده از پوشش گالوانیزه بدلیل مقاومت بیشتری که ایجاد میکند نسبت به رنگ اپوکسی قیمت نهایی سازه را افزایش خواهد داد.همچنین هر مقدار ضخامت گالوانیزه بیشتر باشد قیمت سازه بیشتر خواهد بود.

جنس بدنه:استفاده از ورق فولاد استاندارد (st37) بدلیل کیفیت بالا و نیز طول عمر بیشتر موجب افزایش قیمت نهایی سازه خواهد شد.

بیس پلیت:با افزایش قطر و ضخامت بیس پلیت و ابعاد لچکی قیمت نهایی سازه نیز افزایش خواهد یافت.

با توجه به توضیحات بالا کاملا روشن است که با افزایش کیفیت و ایمنی دکل دوربین قیمت نهایی آن نیز افزایش خواهد یافت و اعلام قیمت های پایین از سوی بعضی از شرکت ها بدلیل تولید یک محصول غیر استاندارد خواهد بود.توصیه همیشگی ما به مشتریان خود استفاده از یک محصول استاندارد اگرچه با قیمت اولیه بیشتر میباشد.

مزایای دوربین چرخشی اسپید دام

 • لنز تیره به کار رفته در دوربین مداربسته اسپید دام باعث شده تشخیص اینکه دوربین مداربسته در حال ضبط است یا خیر سخت شود.
 • این دوربین ها دارای قابلیت تنظیم نور سفید هستند. این ویژگی کمک می کند تا تصاویری که بسیار روشن و یا تیره هستند؛ بهتر دیده شوند.
 • طراحی منحصربفرد دوربین های PTZ و حبابی که به عنوان محافظ لنز به کار گرفته شده؛ عملکرد دوربین را بالا برده است.
 • از مزیت بسیار کاربردی دوربین های گردان قابلیت کنترل از راه دور آنها می باشد. شما می توانید، به راحتی با کمک نرم افزاری های کامپیوتری یا اپلیکیشن موبایل زاویه دوربین، میزان زوم و سایر تنظیمات دوربین را به راحتی انجام دهید.
 • هوشمند بودن این دوربین ها نیز یک ویژگی کلیدی مثبت است. شما می توانید با برنامه ریزی نرم افزار، دوربین را طوری تنظیم کنید تا در صورتی که شخصی یا وسیله نقلیه ای وارد محیط شد، دوربین شروع به فیلمبرداری کند. این عمل باعث می شود مدت زمان ذخیره فیلم توسط هارد افزایش یابد.

معایب دوربین اسپید دام

دوربین اسپید دام چرخشی در آن واحد یک سمت از محوطه را تحت پوشش قرار می دهد و برای نظارت بخش دیگر لازم است دوربین به آن سمت گردش کند. اگر از دوربین های اسپید دام در مکان مناسبی استفاده کنید معایب چندانی مورد توجه کاربران نیست. بسیاری از مشتریان به تصور 360 درجه بودن دوربین های اسپیددام را برای محوطه وسیع در نظر می گیرند. اولین مورد از معایب دوربین اسپید دام در چنین زمانی خود را نشان می دهد. این دوربین به تنهایی نمی تواند در یک لحظه تمام آن محوطه را تحت نظارت کاربر قرار دهد.

مشکل دوم که در دوربین های اسپیددام IP یا HD دیده می شود الزام اپراتور است. البته در مدل هایی از این دوربین ها که به صورت خودکار هستند نیاز به اپراتور کمتر احساس می شود. اما در هر صورت وجود اپراتور برای تکمیل کردن کار دوربین ضروری است. خرابی در این مدل از دوربین ها به علت وجود پیچیدگی های آن ممکن است بیشتر رخ دهد. تنظیم درست Preset ها و تعریف الگو بر روی نحوه عملکرد دوربین بسیار تاثیر گذار است. بنابراین نصب دوربین اسپیددام را حتماً به کارشناس و افراد متخصص محول کنید تا متحمل هزینه بالای تعمیر آن نشوید.

دوربینهای ترافیکی چگونه کار میکنند؟

دوربین های کنترل سرعت جاده ها از یک فرستنده و یک گیرنده رادیویی تشکیل شده اند. بخش فرستنده، نوسانی در جریان الکتریکی ایجاد کرده که باعث افزایش و کاهش ولتاژ جریان در یک فرکانس مشخص می‌ شود. با به نوسان درآمدن جریان الکتریکی، انرژی به صورت موج الکترومغناطیسی در هوا پیش روی می کند. معمولا فرستنده ها برای افزایش شدت انرژی الکترومغناطیسی از یک تقویت کننده و همچنین برای انتشار امواج در هوا از یک آنتن استفاده می کنند.

 

پایه چراغ راهنمایی

نصب برج نوري و پايه چراغ

یک دیدگاه برای “دکل دوربين یا پایه دوربین مدار بسته

 1. اشتراک ها: برج نوری – پنجره زمستان…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *