دکل دوربين

 

دکل دوربین: امروزه استفاده از دوربين هاي نظارتي به يک الزام جهت حفظ و برقراري نظم و امنيت و رعايت قوانين در سطح شهر، جاده ها و اماکن حساس تبديل شده است که يکي از ابزارهاي موثر در افزايش بهره وري از دوربينها، دکل دوربين ميباشد.دکل دوربین یک سازه فلزی میباشد که بسته به کاربرد دوربین طراحی آن صورت میگیرد.

 

اهداف نصب دوربين برروي دکل:

 • به حداکثر رساندن زاويه ديد دوربين
 • به حداقل رساندن نقاط کور
 • افزايش برد ديد دوربين
 • افزايش تخمين سرعت وسايل نقليه
 • افزايش دقت و کارايي دوربين هاي پلاک خوان
 • دور از دسترس بودن براي افراد غير مرتبط
 • افزايش قدرت مانور دوربين هاي اسپيد دام

انواع دکل دوربین براساس ساختار:

لوله ای:این محصول به عنوان ساده ترین و ارزان ترین مدل دکل دوربین شناخته میشود که برای مواردی کاربرد دارد که تعداد اندکی دوربین در ارتفاع کم بکار گرفته میشود.در واقع کاربرد این محصول برای اماکنی با حساسیت کمتر امنیتی و نظارتی میباشد.

مکعبی:این محصول از پروفیل و قوطی های آهنی ساخته میشود که نسبت به دکل های لوله ای از مقاومت بیشتر برخوردار است اما این مدل از دکل دوربین نیز صرفا برای مواردی که نیاز به استقرار دوربین در ارتفاع کم میباشد کاربرد دارد به طوری که حداکثر ارتفاع توصیه شده برای این محصول 6 متر میباشد

چند وجهی:این مدل از دکل دوربین به صورت 6 یا 8 وجهی ساخته میشود و جهت افزایش مقاومت به صورت مخروطی طراحی میشوند به این صورت که طرح مقطع سازه از پایین به بالا کاهش میابد. این محصول معمولا برای ارتفاع بیشتر از 6 متر کاربرد دارد به همین منظور برای ساخت آن از ورق فولاد با ضخامت بیشتر از 5 میلیمتر استفاده میشود که به همین دلیل این مدل از دکل دوربین نسبت به سایر مدل ها وزن بیشتری دارد و این امر موجب مقاومت بیشتر آن در برابر لرزش شده و در نتیجه تصویر تهیه شده از دوربین های نصب شده بر این محصول از کیفیت بیشتری برخوردار میباشد که این امر موجب شده این مدل از دکل دوربین از اقبال بیشتری از سوی مشتریان قرار بگیرد.

 

ساختار دکل دوربین:

جنس بدنه:بدنه دکل دوربین را از ورق آهن تولید میکنند که طرح بدنه براساس کاربرد آن به صورت لوله ای، مکعبی  و یا چند وجهی اجرا میگردد.ضخامت ورق بدنه و قطر داخلی آن نیز براساس وزن سازه تعیین میگردد به طوری که با افزایش ارتفاع سازه و نیز تعداد دوربین و دستک های متصل به پایه برای جلوگیری از لغرش سازه با افزایش ضخامت ورق و نیز قطر داخلی دکل وزن سازه را افزایش میدهند.

پوشش:جهت جلوگیری از زنگ زدگی و یا خوردگی سازه بدنه از پوشش گالوانیزه و یا رنگ اپوکسی استفاده میشود.که البته با توجه به مقاومت و طول عمر بیشتر پوشش گالوانیزه گرم توصیه میگردد.

اتصال:اتصال قطعات دکل دوربین به صورت جوشکاری،فلنچی و یا اورلبی انجام میگیرد.که برای دکل های با ارتفاع و وزن بیشتر برای جلوگیری از لغزش سازه و جلوگیری از اختلال در تصاویر دوربین ها استفاده از اتصال فلنچی توصیه میگردد.

دکل های دوربین را براساس کاربرد به دکل دوربین اسپید دام،دکل دوربین پلاک خوان(پایه ترافیکی) و… نیز تقسیم بندی میکنند.

دوربين هاي اسپيد دام به نوعي از دوربين هاي مدار بسته اطلاق مي شود که معمولا گنبدي شکل بوده و قابليت چرخش در دو محور افقي و عمودي را دارند که اين ويژگي موجب شده کاربرد فراواني داشته باشند و عمدتا در فضاهاي باز مانند فرودگاه ها، بزرگراه ها، ميادين شهري، مراکز صنعتي و …  به کار گرفته مي شود که براي بهره مندي مناسب از ويژگي هاي اين مدل از دوربين هاي مدار بسته از دکل هاي اسپيد دام استفاده مي شود که مخصوص دوربين هاي اسپيد دام طراحي مي شوند.

 

دکل دوربین پلاک خوان (ترافیکی):

این مدل از دکل دوربین به صورت دو قسمتی طراحی میشود یک قسمت عمودی و یک قسمت افقی (کنسول،دستک) که اتصال این دو قسمت به صورت جوشکاری و یا فلنچی انجام میگیرد. مزیت اتصال فلنچی به جوشکاری مقاومت بیشتر در برابر لرزش و در نتیجه عدم اختلال  در تصویر ارسالی دوربین میشود اما بدیهی است که این مدل نسبت به اتصال جوشکاری از قیمت بیشتری برخوردار است.طول قسمت عمودی دکل دوربین نیز بسته به نوع مسیر سواره رو(جاده اصلی،جاده فرعی و…) معمولا بین 4.5 تا 6 متر طراحی میشود و طول قسمت افقی نیز بسته به عرض مسیر سواره رو تعیین میگرد. با توجه به اهمیت دوربین های ترافیکی و تصاویر ارسالی آنها از یک سو و از سوی دیگر محل نصب این نوع دوربین ها (جاده ها،خیابان ها و…) که در معرض باد قرار دارند مدل مناسب دکل دوربین برای آنها دکل های چندوجهی میباشد که بدلیل ساختار چند وجهی و وزن بالا میتواند حداکثر بهره وری را داشته باشد.

 

نصب و راه اندازی دکل دوربین:

نصب و راه اندازی پایه دوربین با توجه به نقش دوربین های نظارتی و تاثیری که در برقراری نظم و امنیت دارند از اهمیت خاصی برخوردار است از طرفی پیچیدگی این محصول این نکته را ضروری می سازد که ساخت و نصب و راه اندازی آنها را به شرکت های متخصص و مجرب سپرد تا نتایج مطلوب حاصل گردد.

برای نصب و راه اندازی دوربین های نظارتی ابتدا براساس نکات زیر طرح کلی مشخص می گردد:

 • تعیین ارتفاع و زاویه مورد نیاز برای نصب دوربین متناسب با مکان مورد نظارت
 • تعیین نوع دوربین با توجه شرایط محیط و اهداف نظارتی
 • تعیین ساختار دکل دوربین
 • تعیین مکان نصب و نحوه اجرای دکل

پس از مشخص شدن طرح کلی ابتدا فونداسیون متناسب با ارتفاع و ابعاد دکل دوربین در محل مورد نظر اجرا می گردد سپس دکل اسمبل و نصب می گردد پس از آن دوربین ها و آنتن نصب میگردد و برق رسانی صورت می گیرد در نهایت تنظیمات لازم انجام شده و پس از تست نهایی تحویل کارفرما می شود

فونداسیون مناسب برای دکل دوربین:

در بحث نصب دوربین های نظارتی، زاویه و جهت نصب دوربین بسیار برای ایجاد یک تصویر مناسب بسیار ضروری و مهم میباشد بنابراین لازم است که دکل دوربین در جهت و زاویه مناسب قرار گیرد. به همین خاطر استفاده از فونداسیون پیش ساخته که قابلیت تنظیم را دارا میباشد این امکان را فراهم میسازد که به راحتی بتوان دکل دوربین را در موقعیت صحیح نصب نمود لذا برای نصب دکل دوربین استفاده از فونداسیون پیش ساخته توصیه میشود.

 

عوامل موثر بر قیمت دکل دوربین:

ابعاد بدنه:با افزایش ارتفاع و نیز وزن سازه ضخامت ورق بدنه و نیز قطر داخلی آن افزایش میابد که بدنبال ان قیمت نهایی سازه نی افزایش خواهد یافت.

پوشش بدنه:استفاده از پوشش گالوانیزه بدلیل مقاومت بیشتری که ایجاد میکند نسبت به رنگ اپوکسی قیمت نهایی سازه را افزایش خواهد داد.همچنین هر مقدار ضخامت گالوانیزه بیشتر باشد قیمت سازه بیشتر خواهد بود.

جنس بدنه:استفاده از ورق فولاد استاندارد (st37) بدلیل کیفیت بالا و نیز طول عمر بیشتر موجب افزایش قیمت نهایی سازه خواهد شد.

بیس پلیت:با افزایش قطر و شخامت بیس پلیت و ابعاد لچکی قیمت نهایی سازه نیز افزایش خواهد یافت.

با توجه به توضیحات بالا کاملا روشن است که با افزایش کیفیت و ایمنی دکل دوربین قیمت نهایی آن نیز افزایش خواهد یافت و اعلام قیمت های پایین از سوی بعضی از شرکت ها بدلیل تولید یک محصول غیر استاندارد خواهد بود.توصیه همیشگی ما به مشتریان خود استفاده از یک محصول استاندارد اگرچه با قیمت اولیه بیشتر میباشد.

 

پایه چراغ راهنمایی

نصب برج نوري و پايه چراغ

One thought on “دکل دوربين

 1. Pingback: برج نوری – پنجره زمستان…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *