فونداسیون پیش ساخته یا فونداسیون آماده

فونداسیون پیش ساخته یا فونداسیون آماده

فونداسیون پیش ساخته یا فونداسیون آماده یک سازه بتن مسلح است که وظیفه نگهداری سازه های فلزی همچون برج نوری،پایه چراغ و…را برعهده دارد. فونداسیون آماده به طور کلی از سه بخش اصلی (بولت،بتن،شبکه) تشکیل میشود. اتصال سازه های فلزی به سازه بتنی نیز به وسیله پیچ و مهره و واشر صورت می گیرد به این ترتیب که بولت های فونداسیون داخل آکس های تعبیه شده در بیس پلیت سازه فلزی قرار میگیرد و سپس به وسیله پیچ و مهره سازه بر روی فونداسیون فیکس میگردد نکته مهم در زمان نصب برج نوری بر روی فونداسیون تطابق آکس و بولت میباشد به همین منظور تولید کنندگان از یک شابلن مرجع برای تولید بیس پلیت و فونداسیون آماده استفاده میکنند. مشخصات سازه بتنی شامل تعداد و قطر بولت، عیار بتن و… بسته به ابعاد و وزن سازه فلزی تعیین می گردد و از آنجایی که فونداسیون نقش کلیدی در نگهداری سازه فلزی در برابر عواملی چون وزش باد، زلزله و… دارد می بایست طراحی و ساخت فونداسیون ها توسط افراد متخصص و با تجربه صورت گیرد تا از بروز هر گونه حوادث جلوگیری کند.ابعاد فونداسیون،عیار بتن و تعداد و قطر بولت نقش اصلی را در تعیین قیمت فونداسیون آماده دارند.

فونداسیون آماده به یکی از سه شکل زیر تولید میگردد:

  • فونداسیون پاشنه دار: معمولا برای سازه های فلزی بزرگ و سنگین به کار میرود
  • فونداسیون ذوزنقه ای: معمولا برای سازه های فلزی با ابعاد کوچک به کار میرود
  • فونداسیون مکعبی: این محصول میتواند در ابعاد متفاوتی تولید شود لذا از این محصول میتوان برای سازه های فلزی با ابعاد متفاوت استفاده کرد

 

 

 

استفاده از فونداسیون پیش ساخته یا اجرای فونداسیون در محل؟

انتخاب نوع فونداسيون بستگي به عوامل متعددي همچون ابعاد پايه، شرايط فيزيکي محل استقرار پايه، هزينه و… دارد. که با توجه به اين عوامل کارفرما و پيمانکاران تصميم به استفاده از يکي از اين دو روش مي گيرند اما به طور کلي مي توان گفت فونداسيون پيش ساخته با توجه به مزيت هايي که دارد از مقبوليت بيشتر برخوردار است که از مزيت هاي آن مي توان به مواردي همچون کيفيت بالا، ساخت بر اساس استانداردهاي موجود، ايمني بالا، آسيب کمتر به محل اجراي پروژه، نياز کمتر به نيروي انساني و… اشاره کرد.

فونداسیون آماده شامل سه قسمت اصلی میباشد:

  • انکر بولت:انکر بولت (Anchor bolt) در لغت به معنی پیچ چفتی است که برای چفت و بست کردن روی سطوح صلب مثل بتن مورد استفاده قرار می‌ گیرد. اینکار برای تعمیر مصالح فولادی، ترمیم و یا گسترش آنها صورت می ‌گیرد، ضمن اینکه برای چفت کردن صفحات فولادی مثل پلیت ‌ها در بتن از این پیچ چفتی یا انکر بولت استفاده می ‌شود. پلیت ‌ها نقش مهمی در اضافه کردن سازه‌ های جدید به اسکلت بتنی ایفا می ‌کنند. انکر بولت در انواع مختلفی تولید می ‌شود و با توجه به متریال مورد استفاده، محل و نوع کاشت در دسته ‌بندی متنوعی در بازار عرضه می ‌گردد.برای افزایش عمر بولت ها میباست آنها را گالوانیزه کرد که شرکت سما تابان تمامی فونداسیون های تولیدی خود را با بولت گالوانیزه ارائه میدهد تا از ایمنی و کیفیت ارائه شده به مشتریان خود اطمینان داشته باشد.

  • شبکه میلگرد:

در فونداسیون پیش ساخته انکر بولت داخل شبکه ای از میلگرد قرار گرفته سپس عمل بتن ریزی صورت میگیرد.تعداد،قطر و طول بولت با توجه به وزن سازه فلزی تعیین میگردد.

 

  • بتن:

فونداسیون آماده را بر حسب ابعاد پایه با عیار 250 الی 400 میسازند که عیارهای بالا برای برج های نوری مرتفع و عیارهای پایین برای پایه های پارکی با ارتفاع کم استفاده میشود.بدیهی است که قیمت فونداسیون پیش ساخته با افزایش عیار بتن افزایش خواهد یافت.

عیار بتن:مقدار سیمان مصرف شده در بتن (kg)، در واحد حجم را عیار بتن می‌نامند. برای درک بهتر می‌توان گفت، مثلا بتنی با عیار 350، یعنی در هر یک متر مکعب از بتن، 350 کیلوگرم سیمان مصرف شده است. میزان سیمان مصرف شده در بتن تاثیر مستقیمی بر مقاومت فشاری آن می‌گذارد. توجه داشته باشید مصرف بیش از حد سیمان می‌تواند منجرب کاهش کارایی بتن، فاصله افتادن بین سنگ دانه‌ها، افزایش هزینه ساخت بتن و… گردد. همچنین کاهش مصرف سیمان در بتن می‌تواند منجرب به عدم چسبندگی مناسب بین ذرات سازنده بتن، کاهش مقاومت فشاری و… گردد. بنابراین میزان عیار بتن باید در حد تعادل باشد تا بتن ساخته شده از مقاومت فشاری و کیفیت موردنظر برخوردار شود. بنابراین در استانداردهای بین‌المللی و همچنین استانداردهای ایران برای تعیین میزان عیار مناسب بتن در شرایط مختلف جدول‌هایی ارائه شده است تا کاربران بتوانند بنا بر موقعیت از بتنی با عیار مناسب استفاده نمایند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *